Parking przy ul. Pułaskiego / Przepadek poznaniacy chętnie wykorzystywali do pozostawienia samochodów i przesiadki na autobus lub tramwaj. Była to dobra baza wypadowa w kierunku centrum miasta. Od czerwca za pozostawienie samochodu będzie trzeba zapłacić.
Darmowy do końca maja
Od czerwca parking przy zbiegu ul. Przepadek i Pułaskiego będzie płatny. Wcześniej był obiektem ogólnodostępnym, gdzie poznaniacy zostawiali samochody bez opłat.
– Od maja br. parking przy ul. Pułaskiego/Przepadek został włączony do systemu parkingów Park&Go. Parkowanie na Park&Go Cytadela będzie płatne od 1 czerwca. Cena za godzinę postoju będzie wynosiła 3 zł, a miesięczny abonament 160 zł. Obecnie można parkować bez opłat – informuje nas Agata Kaniewska, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miejskich.
Wcześniej, do kwietnia 2019 roku parking przy Cytadeli funkcjonował jako płatny miejski parking buforowy. Ostatnie cztery lata był jednak darmowy. Ponowne włączenie go do systemu płatnych parkingów jest konsekwencją poszerzenia Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania Centrum o rejon dworca Garbary, fragment al. Niepodległości i ul. Cichej (korekta północno-zachodniej granicy ŚSPP Centrum miała miejsce w ubiegłym roku).
Jak przekonuje Agata Kaniewska, jest to jednocześnie działanie zgodne z Polityką Mobilności Transportowej Miasta Poznania przyjętą uchwałą Nr L/894/VIII/2021 Rady Miasta Poznania z dnia 6.07.2021.
Parkuj i jedź
Operatorem parkingu, wyłonionym w przetargu, jest firma Apcoa Parking Polska Sp. z o.o. Na początku tego roku ZDM ogłosił postępowanie przetargowe na wybór operatora 10 parkingów Park&Go. Wpłynęła tylko oferta firmy Apcoa, z którą ZDM podpisał umowę.
Założeniem Park & Go jest ograniczenie liczby samochodów wjeżdżających i parkujących na ulicach w ścisłym centrum Poznania. W mieście znajdują się:
- przy parku Jana Pawła II (ul. Żelazka),
- przy parku Kasprowicza (ul. Reymonta)
- przy Dworcu Zachodnim (ul. Głogowska)
- na Roosevelta (ul. Poznańska)
- na Królowej Jadwigi (ul. Maratońska)
- na Dolnej Wildzie i przy Drodze Dębińskiej,
- na Chwaliszewie.
Koszt postoju na każdym z nich wynosi 3 zł/h. Płaci się przez całą dobę.
Czytaj też: Aborygeni przyjechali do Poznania. „Tutaj nas lepiej potraktowano niż we własnym kraju”