Z Poznania do Krakowa. „Księżniczka” na wakacjach pod Wawelem. Jakie zrobi wrażenie?

W ramach wymiany między MPK, Poznań przekazał swój historyczny tramwaj „Księżniczka” do Krakowa, gdzie teraz będzie służył mieszkańcom, przemierzając ich ulice. W zamian za to, do stolicy Wielkopolski trafił warszawski wagon typu K, wprowadzając odrobinę warszawskiego klimatu do poznawskiego krajobrazu miejskiego.

Wczoraj, 9 czerwca w Krakowie rozpoczął się 22. sezon Linii Muzealnej. W związku z tą okazją, Poznań przetransportował do stolicy Małopolski swój stary tramwaj „Księżniczka”. Kursuje on po tamtych ulicach, zabierając w podróż pasażerów i przypominając im o poznańskiej historii tramwajowej, która pielęgnowana jest już od kilkudziesięciu lat.

Tramwaje Poznań

Poznańska „Księżniczka”, oficjalnie znana jest jako wagon 102Na. To tramwaj przegubowy, który w latach 1970-1973 pojawił się na ulicach miasta. W sumie do Poznania trafiło 65 takich pojazdów. Ten konkretny tramwaj, o numerze 71, jest ostatnim z tej serii. Został wyprodukowany w chorzowskim Konstalu pod koniec 1972 roku. Służył przez ponad 40 lat, od 1970 do 2013 roku, a od 11 lat pełni funkcję historycznego wagonu.

Warszawski wagon na poznańskich ulicach

W ramach tej wymiany z Krakowa do Poznania przyjechał warszawski wagon typu K. Będzie on kursował na linii turystycznej, obsługując trasy w soboty, niedziele, święta oraz podczas długich weekendów.

– Jestem pewien, że ten tramwaj wzbudzi bardzo duże zainteresowanie mieszkańców Poznania. Nigdy wcześniej tego typu tramwaje tutaj nie kursowały – mówił Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPKS SA w Krakowie.

Czytaj także: Wyjątkowa kampania „Bohaterowie są wśród nas”

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl