Kto tęskni za słońcem, na pewno ucieszy się na tę wiadomość. W sezonie wiosennym 2025 z Poznania do słonecznej Walencji we wschodniej Hiszpanii polecimy Ryanairem.
Wspólnota autonomiczna Walencji to region położony na Półwyspie Iberyjskim, którego stolicą jest miasto o takiej samej nazwie – Walencja. Ma ponad 800 tys. mieszkańców i jest trzecim co do wielkości miastem w Hiszpanii. Jej niewątpliwym atutem jest malownicze położenie. Z trzech stron otaczają ją wzgórza, a od południa morze i linia piaszczystych plaż. Jednak oprócz plażowania ma też do zaoferowania zabytki, które docenią miłośnicy zwiedzania.
Katedra – to tu przechowywany jest święty Graal?
W mieście znajduje się historyczne centrum, które bez trudu można zwiedzić pieszo. Symbolicznym sercem Starego Miasta jest gotycka katedra i otaczający ją niewielki obszar, w którym od starożytności znajdowały się najważniejsze z publicznych i religijnych instytucji. Za czasów panowania rzymskiego stało tu forum, łaźnie i pogańskie świątynie. Później, w czasach wczesnochrześcijańskich Wizygoci wznieśli w tej okolicy katedrę, a po podbiciu miasta przez Maurów ci wybudowali tu główny meczet. Z kolei po rekonkwiście obszar ten nie stracił na znaczeniu – w miejscu, gdzie początkowo stał meczet, chrześcijanie postawili katedrę, która istnieje do dziś. Legenda głosi, że właśnie w niej przechowywany jest święty Graal. Wstęp do katedry jest płatny i kosztuje 9€.
Zwiedzanie Walencji warto zaplanować tak, by być tam w czwartek o godzinie 12:00. Właśnie wtedy, przed drzwiami katedry przy Plaza de la Virgen, zbiera się już od 1000 lat Sąd Wodny, czyli trybunał rozstrzygający kwestie związane z dostępem i wykorzystaniem zasobów wodnych w regionie Walencji. Jego obrady zazwyczaj trwają tylko kilka minut i odbywają się wyłącznie w języku walenckim, który jest odmianą katalońskiego.
Miasto Sztuki i Nauki
Symbolem, z którym Walencja jest kojarzona na całym świecie jest Miasto Sztuki i Nauki. Położone na końcu odzyskanego koryta rzeki Turia, jest naturalnym zwieńczeniem rozległych Ogrodów Turia. Za projekt tego imponującego kompleksu odpowiada Santiago Calatrava, architekt pochodzący z Walencji. Budowa rozpoczęła się w 1996 roku, a już dwa lata później otwarto pierwsze obiekty – kino i planetarium. W kolejnych latach do kompleksu dołączyły także takie ikony jak największe w Europie oceanarium (w którym znajduje się aż 500 gatunków pływających zwierząt), muzeum nauki oraz budynek opery.
Do Walencji z Poznania
Lotnisko Ławica ogłosiło, że wiosną 2025 r. polecimy z Poznania do Walencji linia Ryanair. Start połączenia zaplanowany jest na 31 marca 2025 r. Wyloty będą się odbywały dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki. W poniedziałki wyloty będą się odbywały o godz. 17:25, a w piątki o 6:00. Czas lotu wyniesie ok. 3h 5 min.
Bilety można kupić na stronie www.ryanair.com/pl/pl.
Czytaj także: Droższe bilety w Kolejach Wielkopolskich