„Krzyśki” to sadzonki dębu szypułkowego, pochodzące z najstarszego pomnika przyrody Krzysztofa na Wildzie. Zarząd Zieleni Miejskiej wyhodował 20 sadzonek z żołędzi wiekowego drzewa.
Trafią na osiedla
Sadzonki zostały rozdysponowane m.in. wśród rad osiedlowych. Stamtąd część trafiła do szkół na Wildzie: Zespołu Szkół nr 5, Szkoły Podstawowej nr 42 przy Różanej, Szkoły Podstawowej nr 25 przy Prądzyńskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 5 przy Traugutta.
Żołędzie zostały zebrane we wrześniu ubiegłego roku. Wyrosło z nich 20 młodych dębów, co jest nie jest oczywistą sprawą w przypadku tego drzewa. Dąb Krzysztof z racji sędziwego wieku (ok. 300 lat) obradza rzadko lub wcale, dlatego trudno jest wyhodować sadzonki z żołędzi. Ponadto rośnie ono w bardzo trudnych warunkach, w dosyć zwartej zabudowie, w związku z czym wymaga szczególnej pielęgnacji.
Dąb pod opieką
-Drzewem opiekuje się Zarząd Zieleni Miejskiej. Prowadzi szereg zabiegów pielęgnacyjnych i zabezpieczających, w tym stałą ocenę stanu zdrowotnego, czy też niezbędnych działań w koronie – opisują urzędnicy z ZZM.
Corocznie pobierane są również próby glebowe i sprawdzana zasobność makro- i mikroelementów w glebie oraz uzupełniane certyfikowane zrębki na placu zabaw, dzięki czemu tego typu nawierzchnia pod dębem jest bardziej przepuszczalna dla składników pokarmowych i wody dla drzewa. Niedawno zamontowano również system nawadniania, aby wspomóc pomnik przyrody w dostarczaniu odpowiedniej dawki wody.
Krzysztof rośnie na Wildzie
Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) znajduje się przy zbiegu ulic Józefa Garczyńskiego i Ignacego Prądzyńskiego, na terenie ogrodzonego placu zabaw przy budynku Wielkopolskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego. Imię Krzysztof, zakorzenione w lokalnej społeczności, dąb otrzymał od poznańskiej artystki – Anny Siwczyk (zm. 23.02.2010 r.), która przyczyniła się do obecnego stanu skweru, przywracając mu dawny wygląd i charakter.
Drzewo o regularnej koronie, w wieku około 250-300 lat i 375 cm obwodu (na wys. 130 cm), posiada duże wartości estetyczne.
-Stanowi ważny element krajobrazu gęsto zabudowanej dzielnicy Wilda, w której każda enklawa zieleni ma bardzo duże znaczenie dla mieszkańców. Drzewa pomnikowe, szczególnie w dużych miastach, stanowią wartość dodaną; są cennym świadkiem historii i dziedzictwem przyrodniczym. Odgrywają ważną rolę społeczną, przyrodniczą i zdrowotną – tłumaczą urzędnicy z Zarządu Zieleni Miejskiej