XV-wieczne ruiny odkryte w Poznaniu

Gotyckie ściany z 1470 roku zostały znalezione przypadkiem. Nie spodziewali się tego ani osoby wykonujące prace konserwatorskie, ani archeolodzy. Budynek nie przetrwał potopu szwedzkiego.

Parafia pod wyzwaniem św. Franciszka Serafickiego to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na Garbarach. Jak się jednak okazuje, nie znaliśmy go do tej pory tak dobrze, jak nam się wydawało. Prace konserwatorskie pozwoliły odkryć tajemnice, których nie spodziewali się archeolodzy.

Udało im się odkryć gotyckie mury pochodzące z XV wieku. Są to pozostałości po kościele ojców bernardynów, zbudowanym w 1470 roku. Przetrwał on jednak niecałe dwa stulecia. Zburzyli go najeźdźcy podczas potopu szwedzkiego w 1657 roku. Położenie ruin tęgo budynku nie było znane archeologom aż dotąd.

Według niektórych wcześniej stał tam jeszcze kościół wykonany w całości z drewna. Teraz znalezisko zostanie odpowiednio zabezpieczone. Dzięki temu gotyckie ściany podziwiać będą mogli wszyscy poznaniacy i poznanianki. To największe tego typu odkrycie od rozpoczęcia prac w 2015 roku,

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl