Wystawa o polskich kryptologach trafiła na dwa kontynenty w 40 językach. Co dalej?

W tym roku mija 90 lat od złamania szyfru niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma przez polskich kryptologów. Z tej okazji ponad 60 przedstawicieli samorządów, instytucji, uczelni oraz NGOsów z różnych stron Polski spotkało się, by omówić dalsze plany popularyzacji historii bohaterów sukcesu kryptologicznego.

Enigma się rozwija

Minęło 90 lat od złamania kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Dziś o kolejnych planach na rozpowszechnianie wiedzy o polskich kryptologach rozmawiali między innymi Marszałek Województwa Marek Woźniak, przedstawiciele samorządów, instytucji i uczelni. W 2017 roku odbyła się podobna konferencja skupiająca ludzi związanych z Enigmą. Jej rezultatem było stworzenie strony internetowej, a jednym z jej działów był wirtualny Szlak Enigmy.

O polskich kryptologach wiedzą nie tylko Polacy

Wystawa „ENIGMA. Odszyfrować zwycięstwo” trafiła na dwa kontynenty i została przetłumaczona na 40 języków. Mimo wszystko uczestnicy konferencji podkreślali, że nadal brakuje strategii działań i koordynatora, zarządzającego siecią współpracy.

To zbliżenie wiedzy o Enigmie do potencjalnych odbiorców. Wykonaliśmy pewną pracę, która ma charakter międzynarodowy, stanowiącą istotny wkład w propagowanie tej wiedzy i bardzo chcielibyśmy to dzieło kontynuować. – mówił Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak. 

Centrum Szyfrów Enigmy, które otwarte zostało w ubiegłym roku w Poznaniu, jest stałym łącznikiem w propagowaniu i zjednoczeniu „Rodziny Enigmy”. W ciągu roku placówkę odwiedziło 30 tys. osób.

Centrum się rozwija i jest bardzo potrzebne. To nie jest klasyczne muzeum, ale bardzo nowoczesne,  edukacyjne, można się w nim wiele nauczyć, także poprzez zabawę. Łączymy siły w propagowaniu naszej historii, także na zewnątrz, poza granicami kraju – dodał Zastępca Prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski. 

 

  • fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Centrum Szyfrów Enigma

Poznańskie muzeum, zlokalizowane przy ul. Św. Marcin 78, jest świadectwem historii polskich matematyków. Ekspozycja składa się z trzech części. W pierwszej z nich, zwiedzający, poznają historię szyfrów na przestrzeni dziejów. Przechodzą także szybki kurs i próbują własnych sił w tej sztuce. W drugiej części pokazana jest historia złamania kodów enigmy przez absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Można również dowiedzieć się o innych zasługach, odkryciach i maszynach służących do walki z szyfrem Enigmy. Trzecia część skupia się na rewolucji informatycznej po II wojnie światowej.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl