W minioną środę, w Teatrze Wielkim w Poznaniu, odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Doceniono 12 aktorów, muzyków, dziennikarzy, animatorów kultury i regionalistów.
Kultura w Wielkopolsce ma się dobrze, a twórcy nieustannie działają nad nowymi projektami. Ich działania i realizacje od 23 lat są doceniane przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Łącza pula nagród tegorocznej edycji to prawie 200 tysięcy zł.
– Przekazując środki finansowe, chcemy docenić pomysły i aktywność w dziedzinie kultury osób w różnym wieku – to artyści dopiero startujący, ale i tacy, którzy mają już jakiś dorobek – podkreśla Marszałek Marek Woźniak.
W tym roku laureatami prestiżowej nagrody zostali:
– w kategorii „twórczość artystyczna”: Joanna Roszak – poetka, autorka książek naukowych i popularnonaukowych, Kama Kowalewska-Kulawinek – aktorka filmowa i teatralna, Elżbieta Krygowska-Butlewska – graficzka i ilustratorka, Jolanta Surma – artysta plastyk, mistrzyni tkactwa artystycznego,
– w kategorii „animacja i upowszechnianie kultury”: Karol Marszał – założyciel i prezes Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa,
– w kategorii „popularyzacja kultury w mediach”: Ryszard Gloger – dziennikarz muzyczny, publicysta,
– w kategorii „całokształt dorobku kulturalnego”: Krzysztof Deszczyński – artysta, aktor, twórca i reżyser widowisk, organizator festiwalu Zostań Gwiazdą Kabaretu, Stefan Drajewski – dziennikarz, naukowiec, krytyk, Stanisław Gortat – animator kultury z północnej Wielkopolski, Aleksander Maliszewski – kompozytor, aranżer, dyrygent, Stanisław Małyszko – etnograf, regionalista, Lech Szajdak – promotor polskiej kultury oraz dziedzictwa narodowego w kraju oraz za granicą.




fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
Stypendia
Marszałek Województwa Wielkopolskiego przyznaje także stypendia. To pomoc materialna dla osób, które chcą dalej realizować swoje zamierzenia kulturalne. W tym roku stypendia przyznano po raz dwudziesty. Tegoroczna, łączna kwota stypendiów to 400 tysięcy zł. Efektami działań wspartych w ramach stypendiów są m.in. książki. W ramach tej edycji to np. filozoficzna rozmowa o poszukiwaniach rozwiązań problemów wynikających z wyzwań współczesności czy biografia Gerarda Górnickiego, piewcy Powstania Wielkopolskiego. Nie zabraknie płyt z muzyką klasyczną i rozrywkową – np. albumu w oparciu o wielkopolskie pieśni tradycyjne oraz jazzowych aranżacji utworów poety Stanisława Grochowiaka. Stypendyści przeznaczą także wsparcie na finansowanie studiów czy warsztatów mistrzowskich. Niektórzy z nich będą mogli za nie kupić nowe instrumenty.