Wyjątkowy projekt. Jeżyczanie opowiadają niezwykłe historie. Wystarczy kliknąć

To bardzo niezwykły projekt. Swego rodzaju kapsuła czasu, która zabiera nas w świat jeżyckich historii sprzed wielu lat.

Wystarcz kliknąć i wejść na stronę jezyckiehistorie.pl, by zanurzyć się w świecie wspomnień o dawnych Jeżycach. Najłatwiej wejść w odnośnik mapa. Tu wybrać można interesujący nas na Jeżycach fyrtel, by poznać jednego z mieszkańców lub jedną z jego mieszkanek. Każdy z nich po zaledwie jednym kliknięciu zabiera do świata sprzed dziesiątków lat, do młodości lub dzieciństwa bohaterów tej strony. To piękna podróż zapisana w krótkich filmach będących raz wspomnieniami, a niekiedy wesołymi anegdotami.

Jeżyckie historie pełne wspomnień i magii

To magiczny świat, który wyciśnie łezkę w oku u starych mieszkańców Jeżyc, a u całkiem nowych otworzy bramy do świata dawnych Jeżyc. Da szansę poznać historię tej niezwykłej dzielnicy oraz zrozumieć skąd wywodzi się jej wyjątkowość. Historię, której nie pokrywa patyna, lecz ciepłe wspomnienia mieszkańców. Tak właśnie poznamy wspomnienia np. Aleksandry Banasiak. To pielęgniarka ze szpitala przy ul. Mickiewicza, która pod ostrzałem kul pomagała ofiarom Czerwca 1956 r. Inne historie dotyczą np. popularnych kiedyś na jeżyckich podwórkach zabaw i zwyczajów ich mieszkańców. Tak dowiemy się, jak dawniej bawiły się na jednym z podwórek dzieci, a wśród nich i mała dziewczynka, która później została znaną pisarką – Krystyna Kofta.

fot. jezyckiehistorie.pl

– Znikają przepiękne, secesyjne kamienice… Historia – zarówno ta wielka, jak bombardowania podczas II Wojny Światowej czy wydarzenia podczas Poznańskiego Czarnego Czwartku 28 czerwca 1956, jak i ta mniejsza, lokalna – zdarzenia zarówno tragiczne, jak i zabawne, malownicze persony, ulubione miejsca, sklepy, których już nie ma, czar dziecięcych zabaw na jeżyckich podwórkach – tkwi w pamięci dawnych i obecnych mieszkańców – piszą autorzy tego niezwykłego projektu.

– Poprosiliśmy, by się swoimi historiami podzielili. Opowiedzieli o swoim dzieciństwie, młodości, rodzinnych domach, szkołach i placach zabaw. Dziecięcych przygodach i wspomnieniach powiązanych z Wielką Historią, znaną z podręcznikowych stron, widzianą Ich oczami. Tak powstał program „Jeżyckie Historie”. Powstał i powstawać będzie, bo magiczne Jeżyce mają wiele tajemnic, które warto poznać, o ile tylko będziemy ich chcieli wysłuchać – opisują projekt jego autorzy.

Projekt powołała do życia Fundacja Pana Gara i Dom Tramwajarza przy wsparciu Rady Osiedle Jeżyce oraz Urzędu Miasta Poznania.

fot. jezyckiehistorie.pl

Czytaj też: Bus stanął w ogniu. Pijany mężczyzna wcześniej rozbił zaparkowane auta

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl