Tegoroczna edycja Kalendarza Trzech Religii ukazuje się pod hasłem „Miłość bliźniego”. To już ósmy rok, gdy ta wyjątkowa publikacja trafia do mieszkańców Poznania.
Kalendarz Trzech Religii to wynik współpracy przedstawicieli różnych wyznań. Jego pierwsza edycja, wydana w 2018 roku, była owocem spotkań Youssefa Chadida, imama poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej, ojca Marcina Wrzosa, misjonarza oblata, oraz reprezentantów gminy żydowskiej w Poznaniu.
– Poznań miastem wielokulturowym już średniowieczu. Spotykały się w nim różne religie. Ten wyjątkowy kalendarz już od ośmiu lat przypomina nam o naszej historii i o tym, że w Poznaniu tworzymy wyjątkową wspólnotę. Wspólnotę opartą o szacunek dla każdego człowieka – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Solarski wspomniał, że nawet w tak trudnych czasach Poznań jest miastem otwartym dla każdego, a miłość i wzajemna troska pomagają budować wspólnotę.
Jak wygląda tegoroczne wydanie Kalendarza Trzech Religii?
Kalendarz Trzech Religii został zaprojektowany w taki sposób, by odzwierciedlać różnorodność kultur i tradycji religijnych. Każda karta podzielona jest na trzy części, z których każda reprezentuje inną rachubę czasu:
- gregoriańską – używaną powszechnie w Polsce,
- żydowską – liczoną od stworzenia świata,
- muzułmańską – datowaną od hidżry, czyli podróży proroka Mahometa z Mekki do Medyny.
Zaznaczone są w nim najważniejsze święta każdej z religii, dni modlitwy, takie jak niedziele, szabaty i dni zgromadzenia, a także polskie święta narodowe i popularne dni, jak Dzień Dziecka czy Dzień Matki.
W kalendarzu znajdują się też fotografie przedstawiające Poznań oraz teksty przybliżające tradycje, rytuały i modlitwy charakterystyczne dla trzech wyznań. W części chrześcijańskiej uwzględniono także daty istotne dla Kościołów protestanckiego, prawosławnego i starokatolickiego. Warto dodać, że kalendarz jest jego dwujęzyczny. Twórcy wprowadzili do niego opisy w języku angielskim. Dzięki temu jest on dostępny dla międzynarodowego grona odbiorców.
Najważniejsza jest miłość
Tegoroczne hasło kalendarza to „Miłość bliźniego” – wartość wspólna dla chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Wyraża się poprzez szacunek, troskę i jedność.
– Miłość bliźniego to centralna zasada chrześcijaństwa, wyrażana w konkretnych czynach, takich jak pomoc potrzebującym – podkreśla o. Marcin Wrzos OMI.
Podobnie interpretują ją inne wyznania. Youssef Chadid, imam poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej, zauważa, że islam naucza o miłości bliźniego wobec wszystkich, również obcych. Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej, przypomina, że przykazanie to jest fundamentalną zasadą Tory.
Kalendarz będzie dostępny bezpłatnie w wybranych lokalizacjach w mieście – w poznańskiej synagodze, meczecie, w centrach informacji kulturalnej i turystycznej, w Domu Misyjnym misjonarzy oblatów. Można zamówić go także na stronie misyjne.pl.
Czytaj także: Ahoj Prago! Ruszyły pociągi z Poznania do stolicy Czech