Wyjątkowa nagroda dla Centrum Szyfrów Enigma. Wydarzenie Historyczne Roku 2021

Centrum Szyfrów Enigma utrwala i przypomina, że to Polacy złamali szyfr Enigmy. CSE regularnie przygotowuje interaktywne wystawy czy inspirujące spotkania. Dzięki głosom internautów, jego otwarcie wybrano na Wydarzenie Historyczne Roku 2021.

Wydarzenie Historyczne Roku to konkurs organizowany przez muzeum Historii Polski. Co roku jury wybiera finałową piętnastkę w kategoriach Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja. Następnie w każdej trzech kategorii można głosować na przedsięwzięcie, które najlepiej promowało historię Polski w kraju i za granicą.

W finale kategorii Wydarzenie w tegorocznej edycji znalazło się otwarcie Centrum Szyfrów Enigma. Dzięki zebranym głosom wyprzedziło takie inicjatywy jak rewitalizacja Zamku Krzyżackiego w Szczytnie, otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, otwarcie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie czy jubileusz 500-lecia wawelskiego dzwonu Zygmunta.

Główną misją CSE jest utrwalanie w powszechnej świadomości, że to polscy kryptolodzy złamali szyfr Enigmy. Dokładniej byli to naukowcy z Uniwersytetu Poznańskiego – Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. Już od pierwszych dni działalności CSE zaskakuje poznaniaków ciekawymi i interaktywnymi wystawami czy inspirującymi spotkaniami.

Na otwarcie Centrum organizatorzy przygotowali koncerty, widowisko wizualno-dźwiękowe „Brzmienie szyfrów”, grę miejską, nocne zwiedzanie oraz prezentację oryginalnego egzemplarza niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Zaprojektowanie i budowa CSE kosztowały Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza około 30 milionów złotych.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl