Kraj

Wycofano popularne przybory kuchenne ze sprzedaży. Są niebezpieczne

System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) ujawnił obecność szkodliwej substancji w jednych z przyborów kuchennych ze sklepu Action. Sprawdź, czy nie masz ich w domu!

Przybory kuchenne z Action

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że wycofał zestaw 3 przyborów kuchennych ze względu na stwierdzoną migrację pierwszorzędowych amin aromatycznych z tych produktów do żywności. Warto być świadomym tego zagrożenia, szczególnie przy używaniu ich w kuchni.

– Pierwszorzędowe aminy aromatyczne to substancje szkodliwe dla zdrowia, które nie powinny znajdować się w żywności- poinformował Główny Inspektor Sanitarny.

Szczegóły dotyczące produktu

Numer partii: Q 116784

Kod kreskowy: 8003512787676

Importer: Pengo SpA Italy Via A. Pigafetta n 3, Bassano del Grappa (VI), 36061

Dystrybutor w Polsce: Action Logistic Poland Sp. z o. o., ul. Wojewódzka 10, 40-026 Katowice.

Co dalej ze skażonym produktem?

Action, popularna sieć sklepów, zadeklarowała swoją gotowość do cofnięcia wspomnianych wyżej przedmiotów ze sprzedaży. Mimo tego, osoby, które nabyły te przybory kuchenne, powinny pozbyć się ich z uwagi na potencjalne ryzyko zdrowotne.

Co grozi nam po zjedzeniu zanieczyszczonej żywności?

Migracja pierwszorzędowych amin aromatycznych do żywności może prowadzić do poważnych zagrożeń dla zdrowia. Te substancje chemiczne mogą wywołać zatrucia pokarmowe, które objawiają się nudnościami, wymiotami, biegunką oraz bólami brzucha. Ponadto mogą one wpływać negatywnie na układ trawienny, powodując problemy gastryczne i jelitowe. W skrajnych przypadkach nadmiar pierwszorzędowych amin aromatycznych może stanowić zagrożenie dla układu nerwowego, prowadząc do poważniejszych powikłań zdrowotnych. Dlatego też, spożycie żywności zanieczyszczonej tymi substancjami należy unikać, a w razie podejrzeń o zatrucie należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Czytaj także: Jest nowe atrakcyjne połączenie z Poznania. Loty dwa razy w tygodniu

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl