Strefa mieszkańca

Wybory do trzech rad osiedli już 13 kwietnia

13 kwietnia 2025 r. odbędą się wybory do trzech rad osiedli: Naramowice, Nowe Winogrady Południe i Żegrze. Lokale wyborcze będą otwarte dla głosujących w godz. 7-21.

Przyjmowanie zgłoszeń do rad osiedli trwało do końca lutego. Wszędzie zgłosiła się wymagana liczba osób. Obwieszczenia o zarejestrowanych kandydatach są dostępne na stronie bip.poznan.pl w zakładce Jednostki pomocnicze.

Kampania wyborcza trwa do 11 kwietnia. Dwa dni później, 13 kwietnia, otworzą się lokale wyborcze, które będą dostępne dla głosujących w godz. 7-21. Obwodowe komisje będą pracowały w tych samych miejscach, jak przy pozostałych wyborach.

Zagłosować mogą wszyscy, którzy mają czynne prawo wyborcze i stale zamieszkują na terenie wskazanych osiedli, co potwierdzają informacje z Centralnego Rejestru Wyborców.

Swoje dane w CRW można sprawdzić za pośrednictwem usługi elektronicznej – poprzez ePUAP lub aplikację mObywatel, a także osobiście w urzędzie miasta, w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych (ul. Libelta 16/20) – bez rezerwacji wizyt. Udostępnienie danych z Centralnego Rejestru Wyborców jest bezpłatne.

Aby dopisać się do stałego obwodu głosowania w CRW, należy złożyć stosowny dokument albo zameldować się w Poznaniu. Obie sprawy najwygodniej załatwić online. Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania najłatwiej wysłać online przez stronę gov.pl. Można go złożyć także stacjonarnie w urzędzie miasta. Nie trzeba umawiać się na wizytę. 

fot. UM Poznania

Z kolei meldunek w Poznaniu najprościej jest załatwić przez internet, logując się do ePUAP. Zameldować można się także osobiście w urzędzie (przy ul. Libelta 16/20 oraz ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404) lub przez pełnomocnika. W tym przypadku trzeba umówić się na wizytę. 

Działają aktywnie na rzecz mieszkańców

W Poznaniu funkcjonują 42 jednostki pomocnicze. Radni osiedlowi w niecały rok po wyborach mogą pochwalić się aktywną działalnością na rzecz mieszkańców. Regularnie obradują. Do tej pory odbyło się ponad 350 sesji rad osiedli, podczas których podjęto ponad 1600 uchwał. Z kolei zarządy osiedli odbyły ponad 200 posiedzeń, na których procedowano około 200 aktów prawnych.

Oprócz podejmowania uchwał, osiedla korespondują na bieżąco zarówno z wydziałami i miejskimi jednostkami organizacyjnymi, jak i mieszkańcami. Od początku kadencji wystosowały łącznie ponad 2 200 pism.

W związku z nowymi zasadami finansowania rady osiedli w 2024 roku po raz pierwszy przyjęły projekty planów w perspektywie wieloletniej (na lata 2025-2029). Zadania są w trakcie realizacji lub planowania przez odpowiednie wydziały i miejskie jednostki organizacyjne. Wśród nich warto wskazać: zagospodarowanie placu Adama Asnyka (Osiedle Jeżyce) oraz terenu przy ul. Urbanowskiej i Drzymały (Osiedle Sołacz), modernizację parku Szelągowskiego (Osiedle Stare Winogrady), budowę chodnika na ul. Krynickiej (Osiedle Podolany), modernizację terenu przy ul. Modrzejewskiej i powstanie tam kompleksu sportowo-rekreacyjnego dla mieszkańców (Osiedle Ławica), budowę ulicy Lubelskiej w technologii płyt ażurowych (Osiedle Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo) czy boiska przy ul. Morasko (Osiedle Morasko-Radojewo). Cześć osiedli przewidziało środki na doświetlenie przejść dla pieszych, a także na rozbudowę monitoringu miejskiego.

Radni osiedlowi podejmują działania mające na celu zabezpieczenie w budżecie miasta dodatkowych pieniędzy na osiedlowe inwestycje – m.in. budowę ulicy Gryfińskiej i Wyszomierskiej wraz z infrastrukturą podziemną i kanalizacją deszczową w ul. Miastkowskiej (Osiedle Ławica) czy ul. Literackiej (Osiedle Strzeszyn).

Osiedlowi działacze zadbali również o rozwój kultury na fyrtlach. W tym roku odbędą się m.in. Dni Jeżyc, Koncerty Sołackie, koncerty muzyczne związane z obchodami tysiąclecia koronacji B. Chrobrego na Osiedlu Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria czy kino plenerowe (m.in. na Osiedlu Winiary).

Rady osiedli wydają szereg opinii w sprawach przekazanych przez miejskie jednostki oraz same zwracają się do nich z wnioskami i postulatami.

Osiedlowi radni z Jeżyc w październiku 2024 r. zawnioskowali o ograniczenie godzin sprzedaży alkoholu w tym rejonie. Rada Miasta Poznania przychyliła się do tego i przyjęła stosowną uchwałę w marcu 2025 r. Osiedle Wilda wystąpiło z wnioskiem o podjęcie działań na rzecz połączenia tego fyrtla drogą pieszo-rowerową z Wartostradą oraz Łazienkami Rzecznymi. Doprowadziło to do rozpoczęcia realizacji tej inwestycji. Dzięki staraniom radnych z Kiekrza teren po byłym ośrodku policyjnym zostanie częściowo udostępniony w sezonie letnim dla plażowiczów. Na terenie użytku ekologicznego „Traszki Ratajskie” na Chartowie, przy ścieżkach przemieszczania się płazów, umieszczono tabliczki zwracające uwagę na konieczność ograniczenia prędkości jednośladów.

To tylko kilka przykładów działań, które podejmują członkowie rad osiedli. To dla Miasta bardzo ważni partnerzy. Radni z lokalnych fyrtli są najbliżej mieszkańców, więc są też najlepiej poinformowani o ich problemach.

fot. UM Poznania

Czytaj także: Ponad 30 milionów złotych dla poznaniaków. Na co je wydamy?

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl