Kamienica przy ul. Kraszewskiego 12, która w nocy z 24 na 25 sierpnia spłonęła, jest już rozebrana. Gdy trwały prace rozbiórkowe, mieszkańcy spalonej kamienicy otrzymywali pomoc z wielu stron. Uzyskali ją także przedsiębiorcy – nie tylko spod numeru 12, ale i z tzw. strefy zero.
Mieszkańcy kamienicy przy ul. Kraszewskiego 12 stracili dach nad głową. W tej trudnej sytuacji wielu poznaniaków pokazało wielkie serca, angażując się w zbiórki i przekazując potrzebującym odzież, żywność czy produkty higieniczne. Swoją pomoc zaoferowało także miasto i miejskie spółki. Na co mogli liczyć poszkodowani?
Pomoc z ZKZL
Pomoc w znalezieniu nowych lokali zaoferował Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Jak dotąd zaproponował mieszkania wszystkim pogorzelcom, których stan zdrowia pozwalał na podjęcie decyzji o nowym lokalu.
– Mieszkańcy czterech lokali w kamienicy przy Kraszewskiego 12 otrzymali już klucze do nowych mieszkań – mówi Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – Jedno mieszkanie zostanie przekazane lokatorom w tym tygodniu. Trwają w nim ostatnie prace wykończeniowe, więc lada chwila będzie można się do niego wprowadzić – dodaje.
Kubiak zaznacza, że ZKZL zaproponował mieszkania dla jeszcze pięciu rodzin. Jedna z nich zaakceptowała lokal, dla czterech mieszkania wciąż są poszukiwane.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zaoferował pomoc także przedsiębiorcom – zarówno spod numeru 12, jak i sąsiadujących z nim.
– Jeden z proponowanych przez nas lokali usługowych został już zaakceptowany – mówi rzecznik ZKZL. – W sprawie trzech kolejnych będą odbywały się spotkania, ponieważ zainteresowani nimi właściciele firm wstępnie zaakceptowali nasze propozycje. Są też przedsiębiorcy, na kontakt od których czekamy – dodaje.
Łukasz Kubiak wspomina, że pomoc zaoferowano również właścicielom biznesów z Kraszewskiego 10 i 14. Tu jednak oferty lokalowe nie zostały przyjęte, ponieważ właściciele liczą na szybkie zakończenie prac rozbiórkowych i powrót do dawnych lokalizacji. Przedsiębiorcy ze strefy zero i okolicznych ulic, którzy wynajmowali lokale od ZKZL, mogą składać wnioski o obniżki czynszu.
Pomoc ze strony spółki Targowiska
Pomocną dłoń w stronę pogorzelców z Kraszewskiego wyciągnęła także spółka Targowiska. W najbliższą sobotę, 21 września, na rynku Jeżyckim odbędzie się wydarzenie zaplanowane w ramach akcji „Kulturalnie po sąsiedzku na fyrtlach”. Będzie ono połączone ze zbiórką na pomoc tym, którzy najbardziej ucierpieli w pożarze kamienicy.
– Z empatią podchodzimy do sytuacji, która dotknęła mieszkańców ul. Kraszewskiego – mówi Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska. – Jesteśmy otwarci na wszelką pomoc. Od początku, gdy tylko zamknięte zostały biznesy w pobliżu spalonej kamienicy, w rozmowach zaznaczaliśmy, że na naszych targowiskach znajdzie się miejsce dla osób, które chciałyby sprzedawać na nich swój towar. Gdy Fundacja FlowArt, organizator wydarzenia „Kulturalnie, po sąsiedzku na fyrtlach” zwróciła się do nas z prośbą o możliwość zorganizowania akcji charytatywnej nie wahaliśmy się ani chwili – dodaje.
W ramach wydarzenia na rynku Jeżyckim zaplanowanych jest moc atrakcji, m.in. spektakl dla dzieci „O Królewsko-Cesarskim Trakcie w jednym akcie”, koncert „Bimbą po Poznaniu”, konkursy, quizy, szachy XXL warsztaty artystyczne i zajęcia ogrodnicze. Zaproszeni do udziału w wydarzeniu zostali również lokalni producenci, między innymi rodzinne gospodarstwo rolne PANKIEWICZ oraz mała rzemieślnicza piekarnia SZNYTKA w TYTCE,
Podczas tego wydarzenia na rynku odbywać się będzie wspomniana akcja charytatywna pod hasłem „Pomóż sąsiadowi”. Jej inicjatorem i organizatorem jest dyrektor Jeżyckiego Centrum Kultury prowadzący Centrum Inicjatyw Lokalnych „Sąsiedzkie Jeżyce”, mieszkaniec Jeżyc Karol Wyrębski. Oprócz zbiórki odbędą się również aukcje charytatywne na rzecz mieszkańców poszkodowanych w pożarze na Kraszewskiego.
Pomoc od Miasta
Wsparcie dla pogorzelców płynie także z Urzędu Miasta. Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, zaznaczył, że wsparcie zostanie udzielone nie tylko właścicielom firm z ul. Kraszewskiego, ale też osobom, które w nich pracowały.
– Jeśli pożar przy ul. Kraszewskiego sprawił, że ktoś znalazł się w trudnej sytuacji, może zwrócić się o pomoc materialną lub rzeczową do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – powiedział.
Jędrzej Solarski wspomniał też o wynajmie lokali przez niektórych przedsiębiorców.
– Jeśli właściciele lokali w kamienicach wyłączonych z użytkowania, którzy wynajmują je przedsiębiorcom, zdecydują się nie pobierać czynszów lub obniżyć je na czas prac rozbiórkowych, będą mogli liczyć na obniżkę podatku od nieruchomości – powiedział zastępca prezydenta Poznania.
Coraz więcej powrotów
Na ul. Kraszewskiego powoli wraca życie. Strefa zero jest sukcesywnie zmniejszana. Otwierają się kolejne lokale, które na czas prac rozbiórkowych musiały pozostać zamknięte.
– Strefa zero sukcesywnie się zmniejsza. W ubiegłym tygodniu włączyliśmy do użytkowania sklep „Kuchnia z plusem” znajdujący się przy ul. Kraszewskiego 11. Od poniedziałku, 16 września, włączyliśmy też do użytkowania mieszkania w kamienicy pod numerem 13. Parter budynku, w którym znajdowały się lokale użytkowe, musi jeszcze pozostać zamknięty – mówi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Paweł Łukaszewski.
Poznaniacy każdego dnia pokazują, że nie są obojętni na los sąsiadów, ale nie tylko. Dziś angażują się także w zbiórki dla powodzian z południa naszego kraju. O możliwości udzielenia wsparcia na terenie Poznania pisaliśmy TUTAJ.