Wtedy tę wstawę odwiedziło 4,5 miliona ludzi

16 maja 94 lata temu, uroczyście otwarto Powszechną Wystawę Krajową. Było to ważne wydarzenie gospodarczo-kulturalne nie tylko w skali kraj ale i Europy.

16 maja mijają 94 lata od otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej. To jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie wystawiennicze pokazywało dynamikę odrodzonego państwa polskiego, miało silny rys modernizacyjny i mocno wpłynęło na kształt oraz przyszłość Poznania.

PeWuKa stanowiła powiew nowoczesności w bardzo zróżnicowanym gospodarczo i społecznie kraju. Wystawa prezentowała dorobek gospodarczy, kulturalny, naukowy i polityczny kraju, który na mapie Europy widniał krótko, bo zaledwie dekadę – po okresie ponad 120 lat politycznego niebytu.  

Czytaj także: Stig z Top Gear przyjedzie do Poznania! [ZDJĘCIA]

Rozbudowa infrastruktury miejskiej, nowe obiekty wystawiennicze, prezentacja polskich osiągnięć gospodarczych, pierwsza transmisja radiowa, patenty i wynalazki polskich inżynierów, dzieła wybitnych polskich artystów, wesołe miasteczko – to wszystko wydarzyło się w Poznaniu w związku z Pewuką.

Podczas wystawy wysyłano pierwsze faksy, oglądano filmy reklamowe, a także poruszano się pojazdami akumulatorowymi. W 112 obiektach zaprezentowało się 1427 wystawców, których ekspozycję zobaczyło 4,5 mln zwiedzających z całego świata. Powierzchnia wydarzenia zajęła 65 ha. PeWuKa trwała 138 dni.

Pewuka obok zorganizowanego w 1921 r. I Targu Poznańskiego stanowiła podwaliny pod współcześnie działające w ramach Grupy MTP Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl