Sezon paczkowy w pełni, a w Poznaniu właśnie rozpoczął działalność pierwszy w Polsce mikrohub przeładunkowy. Stąd kurierzy na rowerach cargo rozwożą paczki do mieszkańców w centrum miasta.
Tak jest szybciej i bardziej ekologicznie. Przy ul. Pułaskiego 7, tuż przy parkingu APCOA stanął nowy pawilon. To nieduży budynek, wykonany z materiałów z recyklingu, zasilany panelami fotowoltaicznymi i odpowiednio wyposażony. Stacjonują w nim cztery elektryczne rowery cargo. To napędzane siłą mięśni przy elektrycznym wspomaganiu rowery dostawcze. Każdy z nich może zabrać 200 kg ładunku.
– Pedałowanie nie jest ciężkie, a przednia szyba chroni przed deszczem. Lubię tę prace bo lubię rowery. Nawet zimą, bo na rower nie ma złej pogody, jeśli odpowiednio do niej się ubierzemy – mówi jeden z rowerowych kurierów.
fot. wPoznaniu.pl
Chwilę wcześniej na rowerową pakę załadował on dziesiątki paczek. Kurierzy wożą tylko te lżejsze. Właśnie temu służy idea mikrohubów. To punkty, w których towar z dużego elektrycznego busa przeładowywany jest na mniejsze dostawcze rowery. Każdy z nich, by rozwieźć przesyłki pokonuje w trakcie jednego kursu nawet do 20 kilometrów.
Pierwszy w Polsce mikrohub to efekt współpracy Miasta Poznań wraz z Instytutem Łukasiewicz – PIT oraz firmą GLS. Dzięki przystąpieniu do unijnego programu Greta, Poznań wraz z takimi miastami jak: Maribor, Reggio Emilia, Werona i Budapeszt bierze udział w pilotażowym programie. Jego celem jest „dekarbonizacja dostaw na ostatniej mili”. Ta właśnie zaczęła się dokonywać „z wykorzystaniem miejskich hubów przeładunkowych i niskoemisyjnych środków transportu dla wsparcia zrównoważonego rozwoju”.
– Miasto Poznań wspiera działania, które przyczyniają się do zmniejszenia liczby pojazdów spalinowych, emitujących szkodliwe substancje. Działania, które promują rozwiązania z zakresu zeroemisyjnych dostaw i wpływają na poprawę jakości powietrza. Wykorzystanie rowerów cargo to krok w kierunku ograniczania ruchu samochodowego. Doświadczenia z projektu zostaną wykorzystane w przyszłości. Do bardziej efektywnego planowania rozwiązań dla logistyki miejskiej na terenie Poznania – mówi Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta w Urzędzie Miasta Poznania.
fot. wPoznaniu.pl