Wspólna modlitwa żydów i chrześcijan

Z okazji obchodów Dniu Judaizmu, poznańscy żydzi spotkali się z chrześcijanami na wspólnej modlitwie. Nabożeństwo odbyło się przy grobie rabina Akivy Egera.

DNI JUDAIZMU

We wspólnej modlitwie za zmarłych przy grobie rabina wzięli udział przedstawiciele różnych religii. Spotkanie poprowadził metodysta ksiądz Sławomir Rodaszyński. Przemówienie okolicznościowe wygłosiła przewodnicząca gminy żydowskiej w Poznaniu, Alicja Kobus.

Wspólnymi siłami robimy to, co piękne, oddalamy antysemityzm, chcemy doprowadzić do tego, abyśmy żyli w zgodzie, szczęściu, rozumieli się nawzajem. Jesteśmy starszymi braćmi w wierze, chrześcijanie są młodszymi braćmi w wierze. – mówiła Alicja Kobus.

CMENTARZ ŻYDOWSKI

Cmentarz żydowski w Poznaniu na podwórzu kamienicy przy ulicy Głogowskiej 26a jest pozostałością po większej nekropolii, która powstała tam w 1804 roku. Miejsce pochówku poznańskich żydów zostało zniszczone przez hitlerowców podczas II Wojny Światowej. W 2008 roku działaczom gminy żydowskiej udało się utworzyć niewielki cmentarz przy ulicy Głogowskiej.

WIELKI RABIN

Najważniejszą z upamiętnionych na nim osób jest rabin Akiva Eger. Żydowski uczony żył w latach 1761-1837 i był liderem poznańskiej społeczności wyznania mojżeszowego. To właśnie przy jego macewie, czyli żydowskiej steli nagrobnej spotkali się uczestnicy modlitwy.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl