Wrócił do Polski podstępem. Wpadł podczas kontroli drogowej

Funkcjonariusze straży granicznej z poznańskiej Ławicy zatrzymali obywatela Gruzji, który używając podstępu niezgodnie z prawem przekroczył polsko-ukraińską granicę. Udało mu się wjechać do Polski, bo posłużył się innym paszportem.

33-letni obywatel Gruzji wpadł podczas policyjnej kontroli drogowej. Mundurowi zatrzymali go dlatego, że miał niesprawne oświetlenie w samochodzie. Gdy sprawdzili jego dane w Systemie Informacyjnym Schengen okazało się, że nie powinien przebywać na terenie Unii Europejskiej. Ponieważ przekroczył granicę nielegalnie, trafił w ręce pograniczników.

W wyniku przeprowadzonych sprawdzeń funkcjonariusze SG ustalili, że cudzoziemiec w 2021 roku zatrzymany został za pomocnictwo w niezgodnym z prawem przekraczaniu granicy polsko-niemieckiej obywatelom Iraku i został wydalony wówczas do kraju pochodzenia. Otrzymał także 5-letni zakaz wjazdu do Polski oraz pozostałych państw strefy Schengen – informuje mjr SG Joanna Konieczniak rzeczniczka prasowa Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Gruzinowi udało się przekroczyć ponownie granice, bo zmienił nazwisko. Po powrocie do Gruzji cudzoziemiec zawarł związek małżeński z obywatelką Gruzji i przyjął nazwisko żony. Wyrobił nowy paszport na zmienione dane i wrócił do Polski wykorzystując sytuację na Ukrainie.  

Za przekroczenie granicy państwowej przy użyciu podstępu grozi mu do 3 lat więzienia. Do czasu ponownej deportacji cudzoziemiec decyzją sądu umieszczony został w strzeżonym ośrodku.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl