WOŚP 2024 w Poznaniu. „To będzie drugi co do wielkości finał po tym Jurka Owsiaka”

Poznań przygotowuje się do kolejnego emocjonującego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). Sztab Ławica, będący głównym organizatorem wydarzenia, zapowiada wiele zróżnicowanych atrakcji. Wśród nich: koncerty, licytacje oraz warsztaty, by zjednoczyć społeczność w imię szczytnego celu.

Sztab Ławica, odpowiedzialny za organizację finału WOŚP w Poznaniu działa na rzecz zintegrowania społeczności już od wielu lat. Wspólnie z organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami, artystami, medykami oraz zaangażowaną młodzieżą starają się uczynić każdy finał coraz bardziej spektakularnym i zróżnicowanym wydarzeniem.

32. Finał WOŚP odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To tu można przyjść na koncerty, spektakle, licytacje na żywo, warsztaty, a także inne wydarzenia, które pomogą pozyskać pieniądze na zakup sprzętu pulmonologicznego.

– Zbliżająca się niedziela przyniesie wiele emocji i wydarzeń. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie tylko dostarczy radość mieszkańcom, ale także zbierze pieniądze na szczytny cel. Dlatego już teraz zachęcam wszystkich do aktywnego udziału, przede wszystkim poprzez wsparcie elektronicznych zbiórek i \udział w aukcjach. Każda wpłata jest ważna i przyczynia się do osiągnięcia wspólnego celu – mówił zastępca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski.

fot. Łukasz Gdak

Aukcje internetowe na rzecz WOŚP

Aby już wcześniej zbierać fundusze, sztab wystawił aukcje internetowe na portalu Allegro jeszcze w grudniu. Osoby chętne do wsparcia WOŚP-u mogą przekazywać przedmioty na aukcje, dokonując zgłoszenia mailowego z informacjami o aukcji, opisem przedmiotu oraz zasadami odbioru. W dniu finału planowane są także bezpośrednie aukcje w hali PCC na MTP.

– Impreza rozpocznie się o godz. 9 i potrwa do godz. 19. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się m.in. pokazy ratownictwa medycznego i straży pożarnej. Będzie także 60 rowerów, które wykręcą kilometry, wspierając nasz cel. Licytacje na żywo rozpoczną się o godzinie 12 i potrwają do godziny 19 w Poznań Congress Center. W ofercie mamy m.in. lot samolotem, rejs motorówką, płyty winylowe z autografami znanych artystów. Na placu PWK od godz. 12 będą koncerty i spektakle – przekazała Tamara Briańska ze Sztabu Ławica WOŚP.

fot. Łukasz Gdak

Atrakcje w finałowy dzień

Bieg „Policz się z cukrzycą”: Rozpoczynający się o godzinie 11 bieg będzie z udziałem olimpijczyków i ministra ds. Unii Europejskiej, Adama Szłapki. Przewidziano trasę zamykającą poznańskie ulice na 5-10 km.

– W ostatnich kilku tygodniach sprzedaliśmy ponad 500 pakietów w ciągu zaledwie dwóch tygodni. To naprawdę imponująca liczba. Pierwszy raz wzięły w nim udział 23 osoby. W ubiegłym roku liczba uczestników przekroczyła 130, a teraz mamy ponad 500, co jest ogromnym sukcesem. Mamy nadzieję, że pogoda będzie sprzyjająca, a atmosfera rewelacyjna. Będzie również możliwość udziału w treningu przed biegiem, który odbędzie się na dwóch trasach: 5 km dla początkujących i 10 km dla bardziej zaawansowanych biegaczy – powiedziała Iwona Matuszczak-Szulc, przedstawicielka biegu „Policz się z cukrzycą”.

Licytacje na żywo: Legion 501 z sagi Gwiezdne Wojny poprowadzi aukcję wyjątkowego przedmiotu. W ubiegłym roku licytowano sesję zdjęciową, a w tym roku w aukcjach wezmą udział m.in. prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, oraz minister ds. Unii Europejskiej, Adam Szłapka.

Światełko do nieba: Poznańska „tytka z glancem” będzie lokalnym odpowiednikiem ogólnopolskiego „Światełka do nieba”. W rytm WOŚPowego hymnu uczestnicy podświetlą papierowe tytki z sercem, tworząc niepowtarzalny klimat w czasie finału.

fot. Łukasz Gdak

Strefa warsztatowa:

Obejmuje liczne warsztaty, m.in. tradycyjne stroje Towarzystwa Bambrów Poznańskich, strefę EKO od Urzędu Miasta, warsztaty recyklingu, lekcje kaligrafii japońskiej, pokazy rakiet sondażowych.

Strefa zdrowia: Oferta obejmuje badania, konsultacje osteopatyczne, naukę resuscytacji, warsztaty z tworzenia maści, spacery po „Niewidzialnej Ulicy” dla zrozumienia perspektywy osób niewidzących, a także busy z różnymi badaniami.

Scena animacji: W tym miejscu odbędą się pokazy buble show, magii, muzyki na żywo, taneczne spektakle, czytanie bajek oraz liczne animacje przez cały dzień.

Rowerowy zawrót głowy: Maraton rowerów stacjonarnych z udziałem prezydenta Poznania i profesora Jerzego Szczapy.

Strefa beauty: Stanowiska fryzjerskie i dziarczyńcy wykonujący tatuaże na zasadzie wrzutki do puszki.

– Stwierdzę jedną istotną kwestię – najprawdopodobniej uczestniczymy w największej orkiestrze – WOŚP w Polsce zaraz po tej prowadzonej przez Jurka Owsiaka. Mamy do dyspozycji dwa poziomy: Poziom 0 i Poziom 1 PCC. Będą poznańskie uczelnie wyższe, które ogłosiły swoją obecność. Uniwersytet Artystyczny zaprasza na warsztaty malarskie, rysunku oraz rzeźby. Uniwersytet Przyrodniczy przygotował występy z udziałem DNA, co z pewnością zainteresuje miłośników biologii i medycyny. Studenci Politechniki Poznańskiej również nie pozostają w tyle, zaprezentują swoją rakietę. Wydział Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza przygotował warsztaty z zakładania japońskiego kimona czy kaligrafii japońskiego pisma. Z kolei na poziomie 1 znajdziemy strefę chilloutu. Tam, przy leżakach będzie można się zrelaksować, napić dobrej kawy, a także skorzystać z przygotowanych atrakcji – dodał Wojciech Załustowicz ze Sztabu Ławicy WOŚP.

fot. Łukasz Gdak

32. Finał WOŚP w Poznaniu. Gdzie?

  • PCC Poziom 0 i 1.
  • Hol Wschodni MTP.
  • Iglica na MTP.
  • Plac PWK na MTP.

– W tym roku, zbieramy pieniądze na badania pulmonologiczne. Zachęcam wszystkich uczestników do skorzystania z bezpłatnych badań dostępnych na placu Powszechnej Wystawy Krajowej i w pawilonie Poznań Congress Center. Ponadto, podczas niedzielnego finału, będzie można oddać krew. W tym roku Grupa MTP stworzyła specjalne pasma reklamowe. Dzięki nim udało się już przekroczyć kwotę 50 000 zł, która w całości trafi do Fundacji WOŚP – dodała Karolina Niementowska z Grupy MTP.

fot. wPoznaniu.pl

Czytaj też: Zamyka się popularna Biedronka w Poznaniu. Znamy powód [ZDJĘCIA]

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl