World Press Photo już w najbliższy poniedziałek w Poznaniu

World Press Photo to największy konkurs fotografii prasowej na całym świecie. 24 najlepsze prace będzie można podziwiać w iglicy na Międzynarodowych Targach Poznańskich już od 9 maja.

Wystawa w Poznaniu potrwa od 9 do 26 maja. Wszystkie zwycięskie prace zostaną zaprezentowane w iglicy na Międzynarodowych Targach Poznańskich, czyli w pawilonie nr 11. Do konkursu zgłoszono łącznie ok. 65 tys. zdjęć 4066 fotografów ze 130 krajów. Sędziowie wyłonili zwycięzców w obrębie każdego z regionów: Afryki, Europy, Azji, Ameryki Północnej i Centralnej, Ameryki Południowej, Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii, którzy rywalizowali w 4 kategoriach: zdjęcie pojedyncze, fotoreportaż, projekt długoterminowy i format dowolny.

Nowy podział ma na celu zwrócenie uwagi na dotąd pomijaną tematykę. Częśc osób twierdzi, że konkurs zagubił swoją uniwersalność, ale dominuje przekonanie, że World Press Photo się rozwija.

To ekscytujące widzieć, w jaki sposób nowy regionalny konkurs przyniósł zmiany, na które liczyliśmy. Zmiany, które naszym zdaniem przyniosą różne perspektywy i głębsze połączenie z fotoreportażem i fotografią dokumentalną z całego świata – mówi Joumana El Zein Khoury, dyrektor wykonawczy World Press Photo Foundation.

Konkursowe jury przyznało odrębną nagrodę – tytuł Zdjęcia Roku. Otrzymała ją fotografia Kamloops Residential School autorstwa kanadyjskiej fotografki Amber Bracken. Jest na nim łąka pod lasem, zachodzące słońce, tęcza i krzyże, a na nich czerwone sukienki. Upamiętniają dzieci zabity w indyjskiej szkole w Kanadzie. Niemal słyszałam ciszę tego zdjęcia, cichą chwilę rozliczenia historii kolonizacji – skomentowała jurorka Rena Effendi.

Zwycięskie fotografie World Press Photo powinny i mogą zaskakiwać. Jedną z idei było wyjście poza codzienny obieg informacji medialnych. Wśród tematów prac pojawiły się między innymi problemy lasów deszczowych Amazonii, pożarów w Grecji czy zagadnienia migracji i utraty tożsamości społecznej.

Podczas World Press Photo 2022 w Iglicy MTP będzie można obejrzeć jeszcze dwie wystawy: Historia uchwycona w kadrze – 100-lat MTP autorstwa mistrza fotografii czarno-białej, Szymona Brodziaka oraz prace twórców Związku Artystów Plastyków pt. 6 spojrzeń na sztukę. 14 i 21 maja odbędą się Weekendowe Spotkania z Kulturą dla rodzin z dziećmi. Uczestnicy zapoznają się z monotypią. Warsztaty poprowadzą artyści ze Związku Artystów Plastyków.

Bilety na wystawę można kupić TUTAJ.

 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl