Materiał partnera

Wireless. Tkanina unikatowa dawniej i dziś

Już od soboty, 30 września br. będzie możliwość obejrzenia międzynarodowej wystawy tkaniny artystycznej, pt: “Wireless. Tkanina unikatowa dawniej i dziś”. Fundacja Nowa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zaprasza do Galerii Nowa Scena UAP przy Al. Marcinkowskiego 29 w Poznaniu, gdzie można będzie zobaczyć realizacje artystek i artystów z Polski, Portugalii, USA, Wielkiej Brytani, Niemiec, Chile i Grecji.

Wystawa “Wireless. Tkanina unikatowa dawniej i dziś” jest skierowana do wszystkich grup wiekowych: od młodzieży szkolnej do seniorów, a udział w niej jest bezpłatny. Wystawie towarzyszą ciekawe wydarzenia tj. 30 września br. o godz. 18:00 wernisaż, 1 października br. o godz. 13:00 – inspirujący wykład Mercedes Vidal-Abarca nt. działań związanych ze współczesną tkaniną artystyczną, 7 października br. o godz. 13:30 warsztaty plastyczne z zakresu tkaniny artystycznej (liczba uczestników ograniczona) oraz oprowadzania kuratorskie realizowane przez dr Magdalenę Kleszyńską: 8 października o godz. 18:00 i 14 października o godz. 17:00.

Wystawa stanowi wyjątkową prezentację działań zróżnicowanych pod względem tematycznym i technologicznym w obszarze szeroko pojętej tkaniny artystycznej.m.in. prace przestrzenne, płaskie, tradycyjne w formie i te bardziej eksperymentalne. Cel, który przyświeca wystawie to zaprezentowanie współczesnych postaw artystów tkaniny artystycznej, którzy zainspirowani sztuką włókna w myśl twórczości Magdaleny Abakanowicz, korzystają z tego dziedzictwa i wnoszą nowe spojrzenie na sztukę w tym zakresie. Istotą wystawy jest by w jak najszerszym kontekście przedstawić aktualne prądy oraz nurtujące artystów tematy. W związku z tym w przestrzeni galeryjnej można obejrzeć, kontemplować, czy dyskutować nad pracami artystów oraz artystek, którzy realizują dzieła plastyczne w oparciu o wielowątkowe idee.

Tematem i motywem przewodnim wystawy jest wireless, w rozumieniu jako bezprzewodowy, bez prądu. Zatem, wyraz bliski tradycyjnym technikom i technologiom związanym z tkaniną artystyczną, a w ujęciu bardziej metaforycznym – analogowy, ponad formami, bezpośrednio traktującymi o zależności świata dzisiejszego. Dodatkowo, w innym znaczeniu, bezprzewodowy to samostanowiący, nie związany i nie uzależniony od bazy, mogący swobodnie podążać w dowolnym kierunkom czy poprzez dowolną interpretację. Jest to zatem mieszanina znaczeń bardzo aktualnie opisująca stan współczesnej tkaniny artystycznej, wolnej od określonych reguł względem tematów poruszanych przez artystów, ale wciąż zależnej od tradycyjnych, pierwotnych sposobów budowania form / dzieł plastycznych. W najnowszych prądach i tendencjach związanych z tkaniną artystyczną zauważalnym staje się zatem mocny powrót do zrównoważonego korzystania z zasobów planety, korzystania z dawnej technologii i technik, używania naturalnych materiałów i barwników pozyskiwanych bez zbędnego zużywania dóbr.

Wystawa dofinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Koordynatorki i kuratorki wystawy: Mercedes Vidal-Abarca (Portugalia), Magdalena Kleszyńska (Polska)

Artyści i artystki: Andrzej Banachowicz (Polska), Marta Barrenechea (Hiszpania), Joana BC (Portugalia), Cornelia Buchheim (Niemcy), Alexandre Camarao (Portugalia), E J Caro (Wielka Brytania), Francisca Carvalho (Portugalia), Erin C. Doherty (USA), Abby King (USA), Magdalena Kleszyńska (Polska), Marta Leite (Portugalia), Maria Jose Mir (Chile), Joana Siquenique (Portugalia), Svenja Tiger (Niemcy), Arxondoula Tsatsoulakis (Grecja).

Czytaj także: Pierwsza taka operacja w Polsce! Wykonali ją w poznańskim szpitalu

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl