Wiosenne porządki na poznańskich ulicach i chodnikach

Rozpoczęło się pozimowe sprzątanie poznańskich ulic, dróg dla rowerów i chodników. Drogowcy ściągają także osłony chroniące młode drzewa i niższe rośliny w pasach drogowych przed solą.

Tradycyjnie już w pierwszej kolejności oczyszczane są główne drogi oraz ulice w centrum. Następnie sprzęt sprzątający będzie wyjeżdżał na pozostałe dzielnice miasta. Jak informuje magistrat, na niektórych ulicach może pojawić się dopiero w drugiej połowie przyszłego miesiąca.

– Każdego dnia kompleksowo oczyszczonych będzie do 25 kilometrów ulic, tak by do połowy kwietnia prace były wykonane na około 700 kilometrach miejskiej infrastruktury – wyjaśnia Ireneusz Woźny, zastępca dyrektora ZDM ds. utrzymania.

Oprócz jezdni oczyszczone zostaną także chodniki (900 tysięcy metrów kwadratowych), miejsca postojowe w strefie płatnego parkowania (130 tysięcy metrów kwadratowych) i drogi dla rowerów (niemal 130 kilometrów).

Do końca marca potrwa ściąganie chochołów z koron młodych drzew i foliowo-słomianych mat chroniących niską zieleń w pasach drogowych. Osłony zabezpieczały roślinność zimą przed szkodliwą dla nich solą. W niektórych lokalizacjach, jak np. na ul. Dolnej (przy ul. Spychalskiego) czy na ul. Roboczej (w rejonie ul. Fabrycznej) słomiane maty pozostawione będą na dłużej, by ochronić nowo posadzoną zieleń przed zniszczeniem.

Po 15 kwietnia rozpocznie się letnie czyszczenie ulic, które wykonywane jest z większą częstotliwością na głównych ulicach śródmieścia. Średnio każdego tygodnia będzie posprzątane do 100 kilometrów ulic. Jezdnie i drogi dla rowerów, które są mniej uczęszczane i znajdują się dalej od centrum, będą sprzątane doraźnie.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl