Wigilia ze Smoleniem. Występy i akcje charytatywne

W sobotę, 16 grudnia poznaniacy spotkają się na „Wigilii ze Smoleniem” – corocznym wydarzeniu poświęconym pamięci Bohdana Smolenia. Organizatorzy przygotowali pełen program, łączący hołd dla zmarłego artysty z inicjatywą charytatywną.

Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 11 w Kościele pw. Bożego Ciała w Poznaniu, gdzie odprawiona zostanie msza święta w intencji Bohdana Smolenia. Następnie o godz. 12 na Skwerze Bohdana Smolenia rozpocznie się oficjalne powitanie uczestników przy pomniku artysty.

Po tym planowane jest symboliczne dzielenie się opłatkiem. Ponadto, siostry z Jadłodajni im. św. Elżbiety będą rozdawały potrawy świąteczne dla potrzebujących. Inicjatywa niesie pomoc najbardziej potrzebującym w duchu świątecznej solidarności.

O godz. 12.30 zaplanowano kabaretowe strojenie Smolenia, w wykonaniu Marcina Samolczyka i Lecha Faron. Od godz. 13 na Skwerze Bohdana Smolenia rozbrzmiewać będą kolędy w wykonaniu Chóru Gospel Joy, All Fine Choir pod dyrekcją Laury Stieler, Zespołu Folklorystycznego WIELKOPOLANIE, Solna Brass Band Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza, Aniołków Św. Elżbiety oraz uczniów Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego im. J.J. Śniadeckich.

„Wigilia ze Smoleniem” to także okazja do niesienia pomocy poprzez zbiórkę żywności. Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu współpracuje z lokalnymi partnerami, takimi jak SPAR Swarzędz i Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. Wśród potrzebnych produktów jest m.in. mąka, cukier, olej, makaron czy słodycze.

Bohdan Smoleń był wybitnym polskim aktorem, piosenkarzem i satyrykiem. Przez siedem lat występował w poznańskim kabarecie „Tey”. W 1990 r. założył Firmę Smoleń i Deszczyński. Ponadto, artysta założył fundację Stworzenia Pana Smolenia, która zajmowała się hipoterapią. Bohdan Smoleń mieszkał w Poznaniu, gdzie zmarł w 2016 roku. Pomnik Bohdana Smolenia powstał dzięki inicjatywie jego długoletniego przyjaciela Krzysztofa Deszczyńskiego. Jego odsłonięcie miało miejsce w czerwcu 2021 roku.

Czytaj też: Wieloletni przyjaciel Bohdana Smolenia: On ogromnie przeżywał śmierć swojego syna

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl