„Wigilia ze Smoleniem” już w ten weekend w Poznaniu. Co w programie?

W najbliższą sobotę, 17 grudnia, odbędzie się w Poznaniu druga „Wigilia ze Smoleniem”. Poznaniacy tradycyjnie ubiorą pomnik Bohdana Smolenia w czapkę i szalik, podzielą się opłatkiem i spędzą wspólnie czas.

Ubiorą pomnik w czapkę i szalik

„Wigilia ze Smoleniem”, organizowana przez Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu, Miasto Poznań i Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, rozpocznie się o godzinie 12:00, przy Skwerze Bohdana Smolenia (ul. Rybaki/Strzałowa). Najpierw uczestnicy złożą sobie życzenia i podzielą się opłatkiem. Następnie odbędzie się tradycyjne kabaretowe ubranie Bohdana Smolenia w czapkę i szalik. Caritas Poznań, Siostry Elżbietanki, restauracje: Amici Miei, Pierożek i Kompocik przygotują natomiast posiłki dla osób potrzebujących.

Ciepły posiłek dla potrzebujących i kolędy

Dodatkowo młodzież z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego im. J.J. Śniadeckich w Poznaniu zapewni bigos, chleb i herbatę. SPAR Swarzędz zaoferowało owoce i karmę dla zwierząt domowych, a Green Parking gorącą grochówkę z wojskowego kotła. Wigilię poprowadzi Krzysztof Deszczyński. Uczestnicy posłuchają także kolęd na żywo, a wykonają je: Ignis Cantores, Gospel JOY, Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej im. Jerzego Kurczewskiego, Poznański chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, Policealne Studium Piosenkarskie im. Czesława Niemena z Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu, Zespół wokalno-muzyczny „Blue sonic” przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz uczniowie szkoły muzycznej Performance MUSIC Studio w Poznaniu.

Smoleń ma swój skwer i pomnik

Bohdan Smoleń – polski aktor, piosenkarz, satyryk, artysta kabaretowy i działacz społeczny przez lata związany był z Poznaniem. Wraz z Zenonem Laskowikiem, Krzysztofem Jaślarem i Aleksandrem Gołębiowskim, współtworzył kabaret „Tey”. Był także pomysłodawcą i założycielem Fundacji „Stworzenia Pana Smolenia” zajmującej się hipoterapią. Zmarł w 2016 roku w stolicy Wielkopolski. Jego skwer i pomnik, tak jak i samą postać aktora, kojarzą chyba wszyscy poznaniacy.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl