Wieżowce w Poznaniu. Te budynki są najwyższe

W 2025 r. Andersia Silver będzie najwyższym budynkiem w Poznaniu i w całym województwie. Tym samym zmieni się lista najwyższych budynków w stolicy Wielkopolski. Do tej pory liderem było Collegium Altum.

Pierwszy wieżowiec w Poznaniu powstał zaraz po II wojnie światowej. Mowa o budynku, który swoją późniejszą nazwę wziął od najemcy – Miastoprojekt.

Budynek Miastoprojektu na rogu ul. Powstańców Wielkopolskich i Alei Niepodległości został zaprojektowany przez Stanisława Pogórskiego i Tadeusza Płończaka w 1948 r. Trzy lata później oddano go do użytku. Ma 11 kondygnacji i 42 metry wysokości.

Collegium Altum – 103,35 m

W 1991 r. oddano do użytku Collegium Altum, mieszczące się na ul. Powstańców Wielkopolskich 16. Powstał według projektu Lecha Sternala, Witolda Milewskiego i Zygmunta Skupniewicza. Od przygotowania projektu do ukończenia budowy minęło 27 lat.

Wieżowce w Poznaniu. Te budynki są najwyższe (fot. Łukasz Gdak/wpoznaniu.pl)

Studium programowe budynku zaczęło powstawać od 1968 r. Przeznaczone było dla ówczesnej Wyższej Szkoły Ekonomicznej. Pierwsze prace ruszyły w 1974 r. Część wysoka, czyli dydaktyczna, została oddana do użytku we wrześniu 1991 r., natomiast niska, składająca się z biblioteki, ukończono w listopadzie 1995 r.

Co ciekawe, w trakcie budowy przeprowadzoną trudną technicznie operację montażu masztu telewizyjnego na szczycie obiektu. Zamontowanie elementu z użyciem śmigłowca Przedsiębiorstwa Produkcji i Montażu Urządzeń Instalacyjnych i Konstrukcji Budowlanych „Instal” z Nasielska przeprowadzono 20 sierpnia 1983 r. w ciągu pięciu minut (od 9.45 do 9.50). Pierwsza próba była nieudana ze względu na silny wiatr.

Wieżowiec ma 78,45 m wysokości (103,35 m z 25-metrowym masztem). Na 22 kondygnacjach znajduje się 485 pomieszczeń, w tym 43 sale dydaktyczne. Budynek wykonano stosując stalową konstrukcję szkieletową, zaś elewację wyłożono charakterystycznymi, czerwonymi płytami z metalu.

Andersia Tower – 102,1 m

Ten mierzący 102,1 m wysokości budynek jest biurowcem klasy A. Posiada 22 kondygnacje: 20 nadziemnych i dwie podziemne, zaś jego łączona powierzchnia wynosi 44 tys. metrów kwadratowych.

Wieżowce w Poznaniu. Te budynki są najwyższe (fot. Łukasz Gdak/wpoznaniu.pl)

W wieżowcu znajdują się biura, hotel czterogwiazdkowy ze 171 pokojami oraz punkty usługowe. Goście hotelowi mają do dyspozycji basen, klub fitness, saunę, łaźnię parową oraz zaplecze konferencyjno-bankietowe. Budynek wyposażony jest w systemy: ochrony przeciwpożarowej, nagłośnienia budynku, monitoringu wind, elektrycznego dozoru kluczy czy zasilania awaryjnego.

Andersia Tower został zbudowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego przez Von der Heyden Group i miasto Poznań. Projekt wykonała Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich. Wieżowiec oddano do użytku latem 2007 r.

Poznań Financial Centre – 91 m

Gdy oddano go do użytku w 2001 r., został najwyższym budynkiem w Poznaniu. Poznańskie Centrum Finansowe zostało usytuowane na Placu Andersa. Jest biurowcem klasy A, liczącym 91 m wysokości i posiadającym 20 kondygnacji: 18 nadziemnych i dwie podziemne.

Wieżowce w Poznaniu. Te budynki są najwyższe (fot. Łukasz Gdak/wpoznaniu.pl)

Powierzchnia użytkowa wieżowca wynosi 22 tys. metrów kwadratowych. Budynek został wybudowany według projektu Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich.

Przed budynkiem znajduje się pomnik Cyryla Ratajskiego, legendarnego prezydenta Poznania. Rzeźbę odsłonięto w 2002 r., a jej autorem jest Jan Kucz.

Delta 4 – 73 m

To wysokościowiec, który powstał przy ul. Towarowej. Jego budowa rozpoczęła się w styczniu 2017 r., a zakończyła się we wrześniu 2020 r.

Wieżowce w Poznaniu. Te budynki są najwyższe (fot. Łukasz Gdak/wpoznaniu.pl)

Projekt gmachu powstał w Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich, sam zaś jest projektem inwestycyjnym Ataneru. W jego pobliżu stoją zespół mieszkalny Delta 3, budynek Delta i budynek Towarowa 41.

Na dachu budynku znajduje się taras o powierzchni 180 metrów kwadratowych, który jest przeznaczony wyłącznie dla mieszkańców. Dodatkowo mieszkańcy mogą korzystać z siłowni.

Novotel Poznań Centrum – 68 m

Największy hotel w Poznaniu, który pierwotnie był znany pod nazwą Hotel Orbis Poznań. Koncepcja budowy hotelu przy ul. Marchlewskiego (obecnie ul. Królowej Jadwigi) powstała jeszcze w latach 60. XX wieku.

Inicjatorem inwestycji był sekretarz ekonomiczny Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Poznaniu, Alfred Kowalski. W planie szczegółowym zagospodarowania przestrzennego śródmieścia przewidziano hotel na tysiąc miejsc hotelowych i 800 gastronomicznych oraz kino (900 miejsc) i operetkę (tysiąc miejsc).

Ostatecznie z koncepcji wykreślono kino. W 1972 r. rozpisano konkurs na opracowanie projektu hotelu i projektu architektoniczno-urbanistycznego. Konkurs ten wygrał zespół: Jerzy Buszkiewicz, Jan Kopydłowski i Zenon Stępniowski. Natomiast operetkę wybudować mieli: Zdzisław Jońca, Janusz Olszewski i Ryszard Trzaska.

Prace przygotowawcze rozpoczęły się 29 marca 1974 r. Głównym inwestorem był Zarząd Inwestycji Hoteli „Orbis”, zaś wykonawcą – Poznańskie Przedsiębiorstwo Budowlane nr 3. Prace projektowe realizował Zakład Projektowania i Usług Inwestycyjnych „Inwestprojekt” Wojewódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Głównym projektantem hotelu został Jerzy Liśniewicz, wraz z nim w zespole autorskim pracowali Jerzy Buszkiewicz, Janusz Lenartowicz i Józef Maciejewski.

Budowa rozpoczęła się 3 marca 1975 r. Budynek wysoki powstał w technologii wielkiej płyty winogradzkiej. Montaż części mieszkalnej został rozpoczęty 30 czerwca 1976 r., a 1 maja 1977 r. na hotelu zawisła wiecha. 24 maja 1978 r. został dokonany odbiór końcowy budynku, a trzy dni później odbyło się otwarcie. Hotel pierwszych gości mógł przyjąć 5 czerwca 1978 r.

Budynek liczy 21 kondygnacji, z czego w momencie powstania 16 zajmowały pokoje dla gości. Posiadał 994 miejsca noclegowe i 1160 gastronomicznych. Przed budynkiem wzniesiono również dwupoziomowy parking i plac dla pieszych oświetlany z dwóch 17 m wież oświetleniowych.

Obecnie hotel posiada 480 klimatyzowanych pokoi jedno- i dwuosobowych, 15 apartamentów, pokoje dla osób z niepełnosprawnością, piętra dla niepalących i piętro executive.

Wieżowiec Bałtyk – 67 m

Budynek położony przy ul. Franklina Roosevelta, w pobliżu Ronda Kaponiera. Wcześniej w tym miejscu mieściło się kultowe kino „Bałtyk”.

Wieżowiec oglądany z każdej ze stron, budynek za każdym razem prezentuje się inaczej. Za całość koncepcji architektonicznej budynku odpowiada holenderska pracownia MVRDV pod kierunkiem Nathalie de Vries. Koncepcja powstała we współpracy z polskim biurem architektonicznym „NO Natkaniec Olechnicki Architekci”. Jest to pierwsza polska realizacja holenderskiej pracowni.

Wieżowce w Poznaniu. Te budynki są najwyższe (fot. Łukasz Gdak/wpoznaniu.pl)

Powierzchnia budynku wynosi 25 tys. metrów kwadratowych, z czego największą część zajmuje powierzchnia biurowa – 12 tys. metrów kwadratowych. Na powierzchnię handlową przeznaczono 1350 metrów kwadratowych. Kolejne 750 metrów kwadratowych zajmuje restauracja, taras widokowy i „one-room hotel” – penthouse o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Obiekt pełni głównie funkcję biurową, a dodatkowo handlowo-usługową.

Nowy Rynek E – 66 m

Nowy Rynek to projekt, który składa się z pięciu budynków o różnej funkcjonalności. Jego całkowita powierzchnia wynosi ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych.

Wieżowce w Poznaniu. Te budynki są najwyższe (fot. Łukasz Gdak/wpoznaniu.pl)

Budynek E zlokalizowany jest u zbiegu ul. Wierzbięcice i Matyi. Posiada częściowo zadaszony taras na ostatnim piętrze budynku, z którego będzie można podziwiać panoramę miasta.

Realizacja budynku E rozpoczęła się w kwietniu 2021 roku. Obiekt ma 15 kondygnacji i blisko 30 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Dla przyszłych pracowników przygotowano 160 miejsc postojowych dla rowerów oraz stacje do ładowania aut elektrycznych. Na tych bardziej zmotoryzowanych czekają 234 miejsca parkingowe.

Zobacz też: Andersia Silver rośnie jak na drożdżach. Tak zmieni panoramę Poznania

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl