Wieloletni przyjaciel Bohdana Smolenia: On ogromnie przeżywał śmierć swojego syna

– Każdy artysta jak schodził ze sceny, musiał odreagować. Nikt nie był w stanie momentalnie oddzielić sceny od prywatności. Poznałem Bohdana po jego tragediach rodzinnych. Po śmierci jego syna. On to przeżywał ogromnie – wspomina Krzysztof Deszczyński. Od 9 do 11 czerwca w Poznaniu odbędzie się prestiżowy festiwal „Zostań Gwiazdą Kabaretu”. Tegoroczna edycja ma szczególne znaczenie, ponieważ w czasie imprezy uczestnicy będą świętować urodziny patrona festiwalu, niezapomnianego Bohdana Smolenia.

Kabarety w hołdzie Smoleniowi

Pierwszego dnia festiwalu, 9 czerwca Teatr Nowy Proxima z Krakowa zaprezentuje spektakl „Kora.Boska”. W ramach tego spektaklu (godz. 17.30) będzie okazja, aby usłyszeć największe przeboje Maanamu w wykonaniu Katarzyny Chlebny. „Kora.Boska” to opowieść o życiu kobiety-artystki, matki i córki, a także o Polsce, religii, systemie i chorobie. To baśniowa historia pełna miłości, tęsknoty, bezsilności i żalu. Spektakl zostanie wystawiony na Scenie Wspólnej przy ulicy Brandstaettera 1.

– Chociaż Bohdan Smoleń urodził się w Bielsko-Białej, to niewątpliwie jest związany z Poznaniem. Każdy mieszkaniec Poznania go bardzo dobrze zna i ceni. Pamiętamy jego występy – mówił zastępca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski i dodał: – Bohdan Smoleń nie był tylko wspaniałym kabareciarzem, który bawił nas w mrocznych czasach komunizmu, ale też miał dobre serce, pokazywał poprzez akcje charytatywne, że warto pomagać.

Następnego dnia, 10 czerwca zaplanowano konkurs o nagrodę imienia Bohdana Smolenia. Uczestnicy będą musieli zmierzyć się z kultowymi tekstami z repertuaru tego wybitnego artysty, takimi jak „A tam, cicho być” i „6 dni z życia kolonisty”. Wystąpią znane kabarety, m.in. Kabaret Pomoże, Kabaret A Jak!, Kwiatkowski i Bank, Klub Szyderców Bis oraz Ścibor Szpak. Gośćmi specjalnymi będą: Władysław Sikora i Jarosław Sobański z Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego z programem „Na co zszedł kabaret”, a także Krzysztof Skrzat Łukaszyk. Sobota wieczorem to kontynuacja festiwalu na Scenie Wspólnej, rozpoczynająca się o godzinie 18.

Rocznica urodzin kabareciarza

Choć rocznica urodzin Bohdana Smolenia przypada na piątek, to festiwalowe obchody odbędą się w niedzielę, 11 czerwca, na skwerze Bohdana Smolenia przy jego pomniku. Od godz. 17 wystąpią różnorodni artyści, m.in. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Tarnowo Podgórne pod dyrekcją Pawła Joksa, Teatr Pinezka, Orkiestra Taneczna Wihajster z Wolsztyna oraz zespół Żuki z Bydgoszczy. Na scenie zaprezentują się również wykonawcy z Policealnego Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu. Wykonają piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów. Wśród artystów nie zabraknie także Kapeli Góralskiej Straconka z Bielska-Białej, miejscowości, w której urodził się Bohdan Smoleń.

Planowane są także różnorodne atrakcje, takie jak „Potańcówka na Skwerze”, a także specjalnie przygotowany tort przygotowany przez cukiernię Łyskawa oraz słodkie przysmaki przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu. Podczas festiwalu powstanie również imponujący mural o wymiarach 6 na 2,5 metra, inspirowany twórczością solenizanta, który wykona artysta street-artu, Pieksa.

W czasie niedzielnej imprezy ulica wokół skweru zostanie tymczasowo zamknięta dla ruchu. Więcej szczegółowych informacji o festiwalu można znaleźć na stronie internetowej PomnikSmolenia.pl w zakładce ZGK.

Jędrzej Solarski i Krzysztof Deszczyński (fot. Łukasz Gdak)

Bohdan Smoleń – wspomnienie

Festiwal „Zostań Gwiazdą Kabaretu” powstał w Poznaniu w sezonie 2002/2003, dzięki staraniom Bohdana Smolenia i Krzysztofa Deszczyńskiego, którzy pragnęli wspierać młodych artystów kabaretowych w drodze do kariery. To właśnie na tym festiwalu swoje początki miały takie grupy jak Kabaret Młodych Panów. Bohdan Smoleń był współzałożycielem i honorowym prezesem Stowarzyszenia Zostań Gwiazdą Kabaretu. Po śmierci artysty w grudniu 2016 roku festiwal otrzymał jego imię, jako hołd dla niezapomnianego twórcy.

Bohdan Smoleń był wybitnym polskim aktorem, piosenkarzem i satyrykiem. Przez siedem lat występował w poznańskim kabarecie „Tey”. W 1990 r. założył Firmę Smoleń i Deszczyński. Ponadto, artysta założył fundację Stworzenia Pana Smolenia, która zajmowała się hipoterapią. Bohdan Smoleń mieszkał w Poznaniu, gdzie zmarł w 2016 roku. Pomnik Bohdana Smolenia powstał dzięki inicjatywie jego długoletniego przyjaciela Krzysztofa Deszczyńskiego. Jego odsłonięcie miało miejsce w czerwcu 2021 roku.

– Graliśmy bardzo długo „Sześć dni z życia kolonisty” dla dzieci. Spektakle zaczynały się o godz. 8 rano. Trzeba było wstać wcześniej, ale pytam Bohdana: „Boguś, to jak, napijemy się?”, a Bohdan na to: „no co ty? W życiu!”. Pytam go dlaczego, a on: „bo dzieci na kacu bardzo źle wyglądają” – wspomina jedną z historii Krzysztof Deszczyński i dodaje: – Każdy artysta jak schodził ze sceny, musiał odreagować. Nikt nie był w stanie momentalnie oddzielić sceny od życia prywatnego. Poznałem Bohdana po jego tragediach rodzinnych. Po śmierci jego syna. On to przeżywał ogromnie. Gdy widzimy na scenie artystę, to nie wiemy, co się dzieje u niego w życiu. Czy jest szczęśliwy, bo wygrał w „totka”, czy jest przygnębiony, bo spotkało go nieszczęście. Artyści różnie sobie z tym radzą. Niezawodność tego zawodu wymaga, że się wychodzi na scenę i gra.

Festiwal „Zostań Gwiazdą Kabaretu” to wyjątkowe wydarzenie, które z pewnością przyciągnie miłośników kabaretu z całego kraju. Będzie to okazja do wspomnienia i uhonorowania wybitnego artysty, jakim był Bohdan Smoleń, oraz do zaprezentowania talentu młodych kabareciarzy, którzy dzięki temu festiwalowi mają możliwość rozwoju i zdobycia uznania w świecie kabaretu.

Krzysztof Deszczyński, przyjaciel Bohdana Smolenia (fot. Łukasz Gdak)

Czytaj też: Enter Enea Festival i Wielkie Grillowanie. To nie koniec. Są też koncerty za darmo

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl