Wielkopolskie muzealne zbiory w internecie. Klikasz i zwiedzasz.

Portal edukacyjny muzeawielkopolski.pl to efekt współpracy Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Cel był jeden aby przy pomocy najnowszych technologii informacyjnych, prezentować zbiory, a tym samym upowszechniać dziedzictwo kulturowe Wielkopolski. Wirtualne muzeum jest dostępne na stronie internetowej oraz w aplikacji mobilnej.

Platforma będzie udostępniona nieodpłatnie wszystkim wielkopolskim muzeom, aby w przyszłości mogły samodzielnie dodawać własne treści. Projekt portalu realizowany był dwa lata (2016-2017). Pierwszy etap (2016 r.) polegał na digitalizacji 2D (skanowanie i fotografowanie) oraz 3D ośmiu wybranych kolekcji z obu zaangażowanych w projekt muzeów.

fot. archiwum Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej

Podczas drugiego, realizowanego w 2017 r., powstał portal edukacyjny muzeawielkopolski.pl oraz aplikacja mobilna, która stanowi swoisty przewodnik po instytucjach muzealnych w całej Wielkopolsce, umożliwiając dostęp do informacji o najciekawszych zbiorach, aktualnościach, cenach biletów i godzinach otwarcia muzeów. Aplikacja posiada także funkcję mapy ułatwiającej dojazd do wybranego muzeum.

 

 

 

fot. archiwum Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej

Obecnie na stronie www.muzeawielkopolski.pl można znaleźć bieżące informacje o wydarzeniach, wydawnictwach i wystawach, eksponowanych na razie w obu muzeach – kaliskim i gnieźnieńskim. Realizacja projektu kosztowała blisko 640 tys. złotych.

 

 

 

 

(ra)

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl