Rodzeństwo trenujące taekwondo, aktor teatralny, lakiernik i operator w firmie kosmetologicznej- to między innymi oni znaleźli się w szeregach szczęśliwców, którzy złożyli w sobotę w Koninie na rynku przysięgę wojskową.
By zostać terytorialsem najpierw przez 16 dni, podczas szkolenia podstawowego w 122. batalionie lekkiej piechoty w Dolaszewie, szlifowali podstawy rzemiosła wojskowego. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe to warunek, jaki trzeba spełnić, by móc przystąpić do przysięgi wojskowej. Każdy dzień szkolenia składał się z ćwiczeń, które trwały kilkanaście godzin.
Nowi terytorialsi zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, budowy broni, zasad zachowania na polu walki a także przetrwania w trudnych warunkach. Bardzo ważnym aspektem szkolenia była również nauka udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Aby przystąpić do przysięgi, przyszli żołnierze musieli zdać egzamin z pętli taktycznej.
Nasze przygotowanie fizyczne, na pewno pomogło nam podczas szkolenia – zarówno mnie, jak i mojemu bratu. Na co dzień jesteśmy studentami i zawodnikami. Trenujemy taekwondo. Reprezentując barwy polskie na licznych zawodach, postanowiłam, że chcę zaangażować się bardziej i sprawdzić się jako żołnierz. Właśnie zaczynam realizować swoje marzenie -tłumaczy szer. Dagmara Heremza.
Szesnastka to dopiero początek drogi, jaką muszą przejść ochotnicy. Po przysiędze czekają ich obowiązkowe szkolenia rotacyjne, które odbywają się głównie w dni wolne. By osiągnąć pełną gotowość, żołnierz WOT szkoli się trzy lata. W myśl zasady „służymy tam, skąd pochodzimy”, żołnierze będą powoływani na ćwiczenia do batalionów, które są zlokalizowane najbliżej ich miejsca zamieszkania. Część nowych żołnierzy będzie służyć w nowym, 152. batalionie lekkiej piechoty w Krośnie Odrzańskim.
Co zrobić, by zostać żołnierzem 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej?
Aby zostać żołnierzem WOT, należy spełnić podstawowe warunki: być osobą pełnoletnią, mieć polskie obywatelstwo, być niekaranym i zdrowym. Nie można jednocześnie pełnić służby w innych rodzajach wojsk oraz niektórych służbach mundurowych.