Wielkopolska będzie uczestniczyć w Krajowej Sieci Kardiologicznej. NFZ przekonuje, że celem jest szybsza diagnostyka i kompleksowa opieka. Na razie nie skorzystają z tego wszyscy pacjenci Polski, ponieważ program jest pilotażowy.
Szybsza droga od lekarza rodzinnego do kardiologa
Przez ostatni rok prowadzono pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej na terenie województwa mazowieckiego. Zakwalifikowało się do niego 2,6 tys. pacjentów. W środę, 8 marca minister zdrowia, Adam Niedzielski pojawił się w Poznaniu, aby zainaugurować działalność KSK w Wielkopolsce.
Jak przekonuje ministerstwo zdrowia: pacjent zakwalifikowany do Sieci Kardiologicznej ma być pod stałą opieką specjalistów na różnych poziomach – od lekarza rodzinnego do leczenia szpitalnego, jeśli to będzie konieczne. NFZ informuje, że do końca 2024 roku 160 tys. osób będzie objętych opieką. To efekt rozszerzenia programu o sześć kolejnych województw. W tym Wielkopolski.
– Warto pamiętać, że blisko 10 milionów Polaków ma problemy z nadciśnieniem. Blisko milion jest podejrzewana o niewydolność krążenia. To są liczby, na które trzeba odpowiedzieć konkretnymi rozwiązaniami w systemie opieki zdrowotnej – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski i dodał: – Nałożyliśmy sobie wymóg, że każdy pacjent w ramach sieci będzie miał zapewniony w ciągu 30 dni dostęp do specjalistów. To jest podstawowa wartość tego programu z punktu widzenia pacjenta.
Kto skorzysta z Krajowej Sieci Kardiologicznej?
Pacjenci z niewydolnością serca, zastawkowymi wadami serca, nadkomorowymi i komorowymi zaburzeniami rytmu i przewodzenia, a także z nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym skorzystają z sieci KSK. Jednak decyzję o skierowaniu podejmuje lekarz: rodzinny, w poradni kardiologicznej lub w szpitalu w oddziale kardiologicznym, lub chorób wewnętrznych.
Głównym założeniem KSK ma być szybka diagnostyka pacjenta i dalsza kompleksowa opieka, w której znaczącą funkcję pełnić będą lekarze rodzinni.
– Chodzi o to, żeby pacjenci byli wysyłani do kardiologów na wcześniejszym etapie choroby. Program ma przyśpieszyć drogę pacjenta od lekarza rodzinnego do konsultanta kardiologa. To wszystko będzie możliwe bez wydłużania kolejek – mówił prof. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.
Z Krajowej Sieci Kardiologicznej nie skorzystają wszyscy pacjenci w Polsce, ponieważ jest to na razie program pilotażowy. Obejmuje na chwilę obecną siedem województw. NFZ oceni funkcjonowanie KSK i wdroży ewentualne poprawy. Ocenie podlega organizacja, jakość i efekty opieki kardiologicznej. Testowi natomiast skuteczność organizacji opartej o sieć ośrodków kardiologicznych oraz podział kompetencji między podmiotami działających w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.
W Wielkopolsce ośrodkiem koordynującym jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, który zawiera porozumienia z podmiotami Sieci Kardiologicznej.
Minister Niedzielski: COVID nie zagraża wydolności systemu ochrony zdrowia
Podczas środowej konferencji minister Niedzielski powiedział również, że zwiększa się liczba zachorowań na COVID, ale nie ma zagrożenia dla wydolności systemu ochrony zdrowia. Głównym zagrożeniem epidemicznym, jak przekazał, jest grypa i wirus RSV.
– Liczba zakażeń na grypę i RSV w tej chwili to blisko 30 tysięcy dziennie. To jest główne zagrożenie epidemiczne – powiedział minister zdrowia.
Minister dodał też, że wprowadzenie piątej dawki szczepienia uzależnione jest od analizy sytuacji międzynarodowej. Nie zapadła decyzja, czy szczepionka będzie dostępna dla wszystkich grup.
Czytaj też: Przyjechali z Norwegii i Francji do Poznania, aby dokończyć film. Co sądzą o mieście?