Niecałe 18% Wielkopolan przyjęło przypominającą dawkę przeciwko Covid-19. Nie jesteśmy dobrze chronieni przed zakażeniem omikronem.
“Szczepienie trzecią dawką jest obecnie jedyną szansą na to, abyśmy osłabili siłę piątej fali pandemii” – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Pomimo tego niecałe 18% Wielkopolan przyjęło przypominającą dawkę przeciwko Covid-19, co sprawia, że względem tej statystyki jesteśmy 9. województwem w Polsce, a szanse na poprawę są niskie. Nie jesteśmy więc dobrze chronieni przed zakażeniami omikronem. Dodatkowo mieszkańcy Wielkopolski do 19. roku życia przyjęli pełną dawkę (dwie dawki szczepionki lub J&J) w nieco ponad 18%. Ten wynik klasyfikuje nas jednak dużo wyżej pod względem województw, bo aż na trzecim miejscu w Polsce. Niezmiennie jesteśmy też na drugim miejscu w statystyce pełnego zaszczepienia ogółu populacji. W Polsce średnia ta wynosi 55 proc., a w Wielkopolsce aż 59 proc. Drugie miejsce zajmujemy też pod względem wyszczepienia dzieci w wieku 5-11 lat z liczbą 24 tysięcy szczepień pierwszą dawką. NFZ podkreśla wagę szczepienie najmłodszych.
“Zagrożeniem jest nie tylko ostra faza choroby, ale też powikłania w postaci PIMS, przed którymi może ochronić dzieci szczepieni – mówi Jak Marta Żbikowska-Cieśla rzeczniczka prasowa WOW NFZ. “W naszym oddziale były hospitalizowane tylko pojedyncze dzieci, które zostały zaszczepione, ale po obserwacji były one wypisywane do domu. Wśród pacjentów niezaszczepionych obserwujemy znacznie cięższy przebieg COVID-19” – dodaje Cieśla.
Poznań w samym województwie wielkopolskim jest najlepiej wyszczepionym miastem z wynikiem 72,5 proc., za to najchętniej szczepiącą się gminą są Wronki 75 proc. Na szczepienie zapisać się można przez infolinię 989, w punktach szczepień lub przez stronę pacjent.gov.pl