Materiał partnera

Wielki powrót tramwajów

Komfortowe, bezpieczne, ciche – tak można określić przebudowane torowiska tramwajowe na trasie kórnickiej i w centrum Poznania. 16 grudnia, a więc tydzień przed świętami, wrócą na nie tramwaje. To bardzo dobre wieści dla pasażerów!

Tramwaje kursować będą zgodnie z nowym, stałym układem komunikacyjnym. Gruntownie zmodernizowane trasy zdecydowanie poprawiają jakość komunikacji zbiorowej w Poznaniu.

– Nadchodzi wyczekiwany przez mieszkańców moment uruchomienia wszystkich tras tramwajowych. 16 grudnia dojedziemy wygodnie do zmieniającego się centrum miasta. Tramwaje wrócą też na trasę kórnicką. Z dużą determinacją podeszliśmy do realizacji tych inwestycji, bo wiedzieliśmy, że warto wykorzystać środki unijne. Jestem przekonany, że nowa infrastruktura będzie dobrze służyć pasażerom przez wiele lat. Dziękuję mieszkańcom za cierpliwość, jaką wykazali podczas koniecznych utrudnień komunikacyjnych – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Prezydent przekazał dobre informacje mediom podczas spotkania właśnie na trasie kórnickiej. Została ona przebudowana na odcinku od skrzyżowania ulic Jana Pawła II i Kórnickiej do os. Lecha.

Wielki powrót tramwajów
Wielki powrót tramwajów / fot. PIM

Najpierw testy, potem regularne kursy

Tramwaje od 16 grudnia będą kursować zgodnie z nowym, stałym układem komunikacyjnym przygotowanym przez Zarząd Transportu Miejskiego. Pod uwagę brano możliwości wynikające z nowych inwestycji, jak skręt tramwaju z ul. Towarowej w prawo w Św. Marcin i odwrotnie. Uwzględniono też obserwacje dotyczące funkcjonowania nowych tras – na Naramowice i do Unii Lubelskiej.

– Przebudowane torowiska wzdłuż pl. Wolności, na ul. 27 Grudnia i Gwarnej są już niemal gotowe na przyjęcie pasażerów. Pozostały nam jedynie jeszcze próby techniczne nowej infrastruktury, które odbędą się jeszcze w tym tygodniu. Torowisko między ul. Jana Pawła II a os. Lecha zostało już przetestowane, otrzymaliśmy także pozwolenie na użytkowanie. Odcinek między ul. Jana Pawła II a os. Lecha jest ostatnim etapem wieloletniego programu przebudowy torowisk na Ratajach, od trasy kórnickiej, przez torowisko wzdłuż ul. Chartowo wraz z rondem Żegrze, po nowy odcinek do osiedli przy ul. Unii Lubelskiej – wskazuje Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

W tym miejscu warto przypomnieć, że podczas dobiegającego końca podłączania sieci w centrum wstrzymany został ruch tramwajowy na ul. Św. Marcin i przez węzeł przy Okrąglaku. 16 grudnia zakończą się i te utrudnienia oraz znikną nakładki torowe umożliwiające ruch wahadłowy w rejon pl. Ratajskiego i pl. Wiosny Ludów. Zdemontowana została już nakładka na ul. Św. Marcin, która pozwalała na wahadłowy przejazd do Al. Marcinkowskiego.

Wielki powrót tramwajów
Wielki powrót tramwajów / fot. PIM

Nie tylko torowisko

Pasażerowie korzystający z trasy między ul. Jana Pawła II a os. Lecha będą mieli do dyspozycji trwałą, stabilną i bezpieczną infrastrukturę – przebudowa była konieczna z uwagi na bardzo zły stan techniczny. Przed inwestycją tramwaje kursowały tu z ograniczeniami prędkości ze względu na bezpieczeństwo pasażerów. Teraz będą mogły poruszać się szybciej. Nowe torowisko o odpowiednich parametrach technicznych pozwala na ograniczenie emisji drgań i hałasu, które wiążą się z przejazdem tramwajów. 

Oprócz nowego torowiska i sieci trakcyjnej w zakres inwestycji wchodzi także modernizacja przystanków i dostosowanie ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przystanek Polanka został zastąpiony przez dwa nowe: Polanka – bliżej przejścia w ciągu ul. Milczańskiej, a także Łacina – w rejonie nowych osiedli mieszkaniowych. Wzdłuż torów powstają wygodnie chodniki i droga rowerowa. Do dyspozycji mieszkańców jest już także nowy odcinek tzw. ringu Łacina (przedłużenie ul. Pleszewskiej). Do zadań wykonawcy należała również budowa odwodnienia, oświetlenia ulicznego, montaż monitoringu, a także budowa dojazdu dla służb technicznych do stacji prostownikowej Rataje.

Uwaga! Na trzech przejściach przez torowisko (pomiędzy przystankami Polanka i Łacina, przy przystanku Os. Tysiąclecia oraz na końcowym odcinku przy os. Lecha) nie będzie jeszcze działała nowa sygnalizacja świetlna – piesi powinni zwracać szczególną uwagę na powracające tramwaje. Dostępne są także dla nich nowe chodniki, natomiast droga rowerowa wzdłuż torów pozostanie jeszcze przez jakiś czas nieprzejezdna. Systematycznie udostępniana będzie infrastruktura przystankowa, w tym mała architektura i oświetlenie. Gdy tylko będzie to możliwe, otwierane będą ostatnie schody i zjazdy na przystanki. Pozostałe do wykonania prace w rejonie torowiska nie będą miały wpływu na ruch tramwajów.

Wielki powrót tramwajów
Wielki powrót tramwajów / fot. PIM

Wieloletni plan zmian

Dobiegająca końca inwestycja na trasie kórnickiej to ostatnia odsłona większego zadania odmieniającego wschodnią część miasta. Wcześniej obejmowało modernizację torowiska tramwajowego w ciągu ul. Chartowo i Żegrze wraz z rondem Żegrze oraz budowę nowej trasy od ronda do ul. Unii Lubelskiej. Tym samym wygodniejsza i bezpieczniejsza stała się cała trasa tramwajowa od ul. Jana Pawła II do ronda Żegrze, powstał też nowy odcinek do ul. Unii Lubelskiej. Dzięki wszystkim trzem inwestycjom oraz modernizacji ronda Rataje, zdecydowanie poprawia się komfort codziennych podróży tramwajem w tej części Poznania.

Prace prowadzone były etapami, by związane z nimi uciążliwości dla mieszkańców były możliwie najmniejsze. Pierwsze roboty budowlane rozpoczęły się w 2018 r. Kompletnie przebudowane zostały torowisko i sieć trakcyjna na całym odcinku od ronda Żegrze do os. Lecha. Zmieniły się też przystanki, w tym Os. Czecha stał się przystankiem zintegrowanym, tramwajowo-autobusowym, z wygodnymi przesiadkami w trybie „drzwi w drzwi”. Rozbudowane zostało rondo Żegrze. Druga odsłona tej inwestycji to budowa zupełnie nowego odcinka trasy tramwajowej – od ronda Żegrze do okolic ul. Falistej i Unii Lubelskiej. Trasa z nową pętlą tramwajowo-autobusową od 2020 r. służy pasażerom. A tych przybywa, bo okolica prężnie się rozbudowuje i pojawiają się tu nowi mieszkańcy.

Kolejną inwestycją była przebudowa ronda Rataje. Tutaj także ważna była kompleksowa przebudowa infrastruktury torowo-sieciowej i przystanków. Poprawiły się też warunki przemieszczania się pieszych, rowerzystów i kierowców. Podobnie jezdnie, chodniki i drogi rowerowe były ważnym aspektem towarzyszącym całej inwestycji od ul. Jana Pawła II po pętlę przy Unii Lubelskiej. Ostatni odcinek, na który wracają tramwaje, to właśnie trasa między ul. Jana Pawła II a os. Lecha.

Wielki powrót tramwajów / fot. PIM

Kontynuacja zmian w centrum

Jak wskazuje Miasto, pełne wznowienie ruchu tramwajowego było priorytetem nadanym wykonawcy prac w ramach Programu Centrum. Na ul. 27 Grudnia, pl. Wolności, Gwarnej, Kantaka i Ratajczaka będą jeszcze realizowane prace niezwiązane z torowiskiem. W porównaniu ze stanem sprzed przebudowy, trasa przez pl. Wolności i ul. 27 Grudnia została przesunięta nieco na północ. Zmieni się też położenie przystanku przy Arkadii. Będzie działał on przy ul. 27 Grudnia, jednak w okolicy nadal prowadzone będą prace budowlane. Należy korzystać z wyznaczonych ciągów pieszych i zachować szczególną ostrożność, gdyż nadal będzie to plac budowy.

Do wykonania w ramach Programu Centrum pozostaną prace związane m.in. z chodnikami i drogami rowerowymi. Najważniejsze roboty nawierzchniowe na ul. Ratajczaka i pl. Wolności powinny zostać zrealizowane do końca roku. Natomiast harmonogram pozostałych robót na ul. 27 Grudnia jest aktualizowany w związku z decyzją o pozostawieniu leszczyn tureckich wymuszoną decyzją RDOŚ, a co za tym idzie, koniecznością zmian założeń projektowych. Z tym związana jest również – ze względu na zmianę projektu zieleni na ul. 27 Grudnia – konieczność przeprojektowania dowiązań ul. Kantaka i ul. Gwarnej. Generalny wykonawca dokłada jednak starań, by zasadnicze prace na tych ulicach zakończyły się w możliwie szybkim terminie.  

 Szczegóły dotyczące rozkładu jazdy na stronie ZTM.

Czytaj także: Nowy układ komunikacyjny ZTM. Jak pojadą tramwaje?

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl