Wielkanoc- najważniejsze i najstarsze święto chrześcijan

Wielka Niedziela jest dniem, który według tradycji chrześcijańskiej stanowi pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wierni gromadzą się o świcie w kościołach na mszach rezurekcyjnych aby świętować zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią. 

Wielkanoc, jest to święto upamiętniające śmierć krzyżową i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest najstarsze i najważniejsze ze wszystkich świąt chrześcijańskich. Wywodziło się z żydowskiej paschy. Wielkanoc jest świętem ruchomym, co roku przypada w inny dzień marca lub kwietnia. Od dnia Wielkanocy zależą inne święta ruchome.

Niedziela wielkanocna rozpoczyna się od uroczystej mszy rezurekcyjnej, która pierwotnie celebrowana była o północy w Wielką Sobotę, a od XX wieku odprawiana jest w niedzielę o świcie. Niegdyś zmartwychwstanie Chrystusa oznajmiał huk wybuchów i wystrzałów . Dziś zwyczaj ten został zastąpiony przez dzwony bijące w kościele.

Po mszy rezurekcyjnej wierni wracają do odmów gdzie przygotowują uroczyste śniadanie, które składa się  między innymi z potraw poświęconych w Wielką Sobotę. Przed śniadaniem wielkanocnym bliscy dzielą się poświęconym jajkiem oraz składają sobie życzenia.

 

 

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl