Rozpoczęły się targi Polagra. To najważniejsze wydarzenie z branży spożywczej. Wystawcy prezentują swoje produkty i najnowsze rozwiązania technologiczne dla producentów, przetwórców, dystrybutorów żywności oraz hotelarstwa i gastronomi. Od piątku także coś dla „zwykłych zjadaczy chleba”. Rozpoczynają się targi Smaki Regionów.
Wielka wystawa polskiej żywności
Na Polagrę przyjechali nie tylko producenci żywności, ale także firmy, które tworzą maszyny do przetwarzania żywności.
Wspólne stoisko pod nazwą „Polskie mięso” mają na Polagrze ubojnie, przetwórnie, rolnicy i grupy producenckie, które dbają o smak i jakość polskiego mięsa.
– Ponad pół tysiąca wystawców zaprezentuje wyroby spożywcze i technologie wykorzystywane w przemyśle spożywczym na bloku targów Polagra, Taropak oraz Smaki Regionów. Spodziewamy się ponad 10000 profesjonalnych zwiedzających z 32 krajów, z najbardziej pożądanych kierunków eksportowych dla polskich wytwórców. Będą wśród nich największe sieci handlowe z Arabii Saudyjskiej, importerzy żywności z Izraela i silna reprezentacja zwiedzających ze Słowacji, Czech, Litwy, Łotwy, Niemiec i Francji – mówił podczas konferencji prasowej otwierającej wydarzenie Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.
Na spożywczych targach swoje umiejętności zaprezentują także kucharze. Na samki i gusta powalczą w Kulinarnym Pucharze Polski. Mistrzowie ciast i wypieków zmierzą się w Ogólnopolskim Konkursie dla Piekarzy Master Baker. Tegoroczną nowością z kolei jest Festiwal Kawy.
Eksport polskich produktów rolno-spożywczych każdego roku rośnie
Znaczenie promocji polskiej żywności podkreślał Ryszard Bartosik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który uczestniczył w otwarciu targów Polagra.
– Od samego początku współpraca Ministerstwa Rolnictwa i Międzynarodowych Targów Poznańskich układa się jak najlepiej, a to dlatego, że mamy wspólny interes – chcemy promować polską żywność – mówił wiceminister. – Eksport polskiej żywności z roku na rok rośnie. Eksportujemy naszą żywność do wewnątrz krajów unijnych. Odbiorcą naszych towarów są Francja, Niemcy i Włochy. Eksportujemy też żywność na rynki pozaunijne. Targi w Poznaniu są wspaniałą okazją do tego, aby nasze firmy mogły prezentować, to co najlepsze, aby mogły pokazać polską, dobrą żywność. Nasza żywność cieszy się niesłabnącą popularnością. To zasługa rolników, to zasługa przetwórców handlowców i eksporterów, ale niewątpliwie duży udział w tym torcie zasług mają też Międzynarodowe Targ Poznańskie – podkreślał Ryszard Bartosik.
Od piątku 29 września rozpoczną się targi Smaki Regionów. Każdy z gości będzie mógł spróbować tego, co najlepsze do polecania mają np. mieszkańcy Podlasia czy Kaszub. Wstęp na te targi jest bezpłatny.
czytaj także: Gdzie na grzyby w okolicach Poznania? Lista najlepszych miejsc