Wielkopolska

Wielka przemytnicza konfiskata. Miliony sztuk nielegalnych papierosów

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej zarekwirowali ponad 37 mln sztuk nielegalnych papierosów. Ich wartość wyceniono na ponad 28 mln złoty.

Miliony sztuk papierosów w wielkopolskiej stolarni

W lipcu tego roku, policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji w Warszawie oraz urzędnicy celno-skarbowi z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie odkryli nielegalne papierosy bez polskich znaków podatkowych. Znaleziono je w magazynie stolarni w Wielkopolsce.

Razem znaleźli ponad 7,5 miliona sztuk papierosów. Z oznaczeń na papierosach wynikało, że prawdopodobnie pochodziły one z Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Śledczy rozpoczęli dochodzenie, aby ustalić szlak przemytniczy i złapać przestępców.

Więcej nielegalnego towaru

Kilka dni temu stróżom prawa udało się zarekwirować kolejną partię „lewych” papierosów. Tym razem nielegalny towar znajdował się w dwóch kontenerach w porcie w Gdańsku. Policjanci i funkcjonariusze krajowej inspekcji skarbowej zabezpieczyć blisko 30 milionów papierosów, które nie miały polskich znaków akcyzy. Funkcjonariusze ustalili, że te papierosy trafiły do polskiego portu przez Oman z Dubaju.

Straty budżetu państwa wyniosłyby ponad 46 mln zł

W sumie, dzięki dwóm operacjom, funkcjonariusze usunęli z rynku ponad 37 milionów sztuk papierosów o wartości przekraczającej 28 milionów złotych. Jeśli te nielegalne papierosy trafiłyby na czarny rynek, budżet państwa mógłby stracić ponad 46 milionów złotych.

,,Mentolowe” papierosy

Według ustaleń funkcjonariuszy, nielegalne papierosy prawdopodobnie przemytnicy mieli wprowadzić do obrotu zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej. Zaskakująco dużą część zabezpieczonych papierosów stanowiły papierosy o smaku „mentolowym,” których produkcja jest zakazana na terenie Unii Europejskiej.

Czytaj także: Policjant śmiertelnie postrzelił 21-latka. Stanął przed sądem

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl