W Poznańskim Budżecie Obywatelskim poznaniacy chętnie głosowali na projekty związane z zielenią, sportem i kulturą.
Ogłoszono już wyniki głosowania w Poznańskim Budżecie Obywatelskim na 2025 rok. W tegorocznej edycji brało udział 170 pomysłów, na które poznaniacy oddali łącznie ponad 50 tysięcy głosów. Wyłoniono łącznie 58 wygranych projektów, co jest niewątpliwym rekordem w porównaniu do poprzednich lat. Było to możliwe dzięki większej aż o 2,2 miliona złotych kwocie na projekty ogólnomiejskie.
Najwięcej głosów
Najważniejsza dla poznaniaków okazała się zieleń. Najwięcej głosów otrzymał bowiem projekt Zielone Fyrtle, który zakłada sadzenie nowych drzew i krzewów na poznańskich osiedlach. Duże zainteresowanie wzbudziło również ratowanie starych i cennych drzew przed jemiołą. Wielu zagłosowało również na projekty promujące sport na każdym poznańskim fyrtlu, zarówno dla najmłodszych, jak i tych starszych. Wśród projektów miejskich wygrał również ten, który zakładał organizację wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów, festynów, spektakli, czy kin plenerowych.
Co się zmieni w Poznaniu?
Po 200 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na trzy małe ogólnomiejskie projekty. Pierwszy ma na celu zaprojektowanie, odlanie i ustawienie w przestrzeni miejskiej małych figurek koziołków, na wzór wrocławskich krasnali. Drugi zakłada usprawnienie przejazdów rowerowych poprzez między innymi obniżenie krawężników. Finalnie poprawi się również bezpieczeństwo w mieście. W Poznaniu zainstalowane zostanie osiem nowych defibrylatorów AED.
W dużych projektach rejonowych, podobnie jak w ogólnomiejskich, dominował sport. Mieszkańcom zależało jednak również na poprawie bezpieczeństwa pieszych. Wygrały między innymi pomysły budowy chodników i przejść na Głuszynie, renowacji ścieżek wokół Rusałki, czy kontynuacja projektu ścieżek rowerowych na Dolnej Wildzie.
Wśród małych projektów rejonowych najwięcej głosów otrzymały ponownie te związane ze sportem i rekreacją, a także organizacją wydarzeń kulturalnych.