Widzisz żółwia w pułapce? Nie wyjmuj go! To specjalna akcja

W poznańskim użytku ekologicznym Dębina II ruszyła akcja, która ma wyeliminować z niego inwazyjne gatunki obce. Zwierzęta te są poważnym zagrożeniem dla równowagi lokalnego ekosystemu – niszczą rodzimą faunę i florę. Obecnie trwają odłowy żółwi ozdobnych oraz inwazyjnych gatunków raków.

Od 17 lipca do 14 sierpnia oraz ponownie od 15 września do 15 października w poznańskim użytku ekologicznym Dębina II prowadzone będą odłowy inwazyjnych gatunków żółwi. Te żółwie, często bezmyślnie porzucane przez właścicieli, to poważne zagrożenie dla rodzimego żółwia błotnego, z którym konkurują o pokarm i siedliska. Co więcej, mogą przenosić groźne choroby i zaburzać delikatną równowagę biologiczną środowiska. Wszystkie złapane osobniki trafią do specjalistycznego azylu dla zwierząt. Miasto apeluje do mieszkańców o współpracę – niewchodzenie w kontakt z pułapkami oraz niepodejmowanie prób uwalniania zwierząt. Takie działania są nielegalne i mogą podlegać karze, a przede wszystkim – szkodzą całej akcji ratowania lokalnego ekosystemu.

Odłowią również raki

Równolegle z odłowami żółwi, w lipcu, sierpniu i wrześniu w użytku ekologicznym Dębina II trwają działania, które mają wyeliminować inwazyjne gatunki raków, a konkretnie raka pręgowanego (Faxonius limosus) i raka luizjańskiego (Procambarus clarkii). Te obce gatunki są nosicielami dżumy raczej, śmiertelnej choroby, która dziesiątkuje populacje rodzimych raków europejskich, takich jak szlachetny rak. W związku z prowadzonymi pracami mogą wystąpić czasowe ograniczenia dostępu do niektórych części użytku ekologicznego Dębina II. Miasto prosi wszystkich odwiedzających o zachowanie szczególnej ostrożności, przestrzeganie wszelkich oznaczeń terenowych oraz stosowanie się do zaleceń osób wykonujących odłów.

Przy okazji warto przypomnieć, że zwierzęta te w naszym środowisku nie znalazły się same. Zostały w większości porzucone przez osoby, które miały je w prywatnych terrariach i akwariach. Miasto apeluje zatem, aby do zakupu zwierząt podchodzić z rozwagą. W przypadku rezygnacji z nich należy oddać je do specjalnych azyli. Co więcej – pozostawianie ich na wolności jest w Polsce karalne.

Osoby, które zauważą  zwierzę, o którym wiedzą, że znajduje się na liście Inwazyjnych Gatunków Obcych, powinny zgłosić ten fakt do Wydziału Klimatu i Środowiska. W informacji zamieścić należy datę i miejsce obserwacji, liczbę osobników oraz zdjęcie.

Czytaj także: Lech poznał kolejnych rywali w europejskich pucharach

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl