Powstaniec Wielkopolski, lokalni historycy i działacze oraz Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego, to laureaci kolejnej edycji Nagród Honorowych „Dobosz Powstania Wielkopolskiego”.
Statuetki Dobosza Powstania Wielkopolskiego przyznaje Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Otrzymują je osoby i instytucje wyróżniające się w działaniach popularyzatorskich, twórczych i naukowych, upowszechniających wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim i kultywujących pamięć o nim i jego bohaterach. Statuetka nagrody jest miniaturą części pomnika Dobosza w Śremie.
– To żeby pamięć o powstaniu trwała, wymaga codziennej, konsekwentnej i systematycznej pracy, którą Państwo zebrani tutaj dzisiaj szczególnie wykonujecie. Są to długotrwałe oraz wieloletnie aktywności i każda z nich przynosi owoce. Rola Towarzystwa Pamięci Powstania jest tu ogromna. Suma tego wszystkiego jest tym, co buduje pamięć o powstaniu. Przez lata zrobiliśmy wiele, ale nie znaczy to, że czas na satysfakcję, ta praca powinna trwać ciągle i zawsze. Chcielibyśmy, żeby cała Polska świętowała rocznicę wybuchu Powstania – mówił podczas uroczystości Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
– Pierwszy raz statuetka Dobosza została wręczona 16 grudnia 1996 roku. Od tego czasu ta nagroda ma 124 laureatów. W tym roku grono Doboszy powiększa się o kolejnych 4 nagrodzonych – powiedział Tadeusz Musiał, Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
fot. źródło: UMWW
W tym roku statuetkę Dobosza otrzymali:
- Tadeusz Wiktor Fenrych (nagroda przyznana pośmiertnie, odebrał ją wnuk Powstańca – Przemysław Fenrych)
Kapitan artylerii i działacz społeczny, uczestnik Powstania Wielkopolskiego oraz kierownik Referatu Historycznego przy Dowództwie Okręgu Korpusu VII w Poznaniu, którego zadaniem było gromadzenie dokumentów, wspomnień i relacji dotyczących niepodległościowego zrywu.
- Jacek Pietraszko
Utworzył m.in. Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Żninie. Jest również współautorem „Słownika biograficznego Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 ze Żnina i okolic”.
- Jerzego Przybeckiego
Pomysłodawca i organizator licznych projektów związanych z upamiętnianiem Powstania Wielkopolskiego i jego bohaterów na terenie województwa lubuskiego.
- Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego (nagroda zbiorowa)
Towarzystwo od 30 lat kultywuje pamięć o gen. Józefie Dowborze Muśnickim, twórcy Armii Wielkopolskiej, naczelnym dowódcy Powstania Wielkopolskiego.
Podczas uroczystości Marszałek Woźniak zaangażowanym w pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim wręczył też Odznaki Honorowe za „Zasługi dla województwa wielkopolskiego ”. Otrzymali je: Edward Fedko, Przemysław Majcherkiewicz oraz Robert Rogacki.