Wątpiono w sens tego kierunku. Kandydatów jednak było sporo

Rekordowe zainteresowanie kierunkiem lekarskim na Uniwersytecie Kaliskim. Osiem osób ubiegało się o jedno miejsce. Na studia dostało się 60 wybranych kandydatów.

Na kierunku lekarskim Uniwersytetu Kaliskiego w roku akademickim 2024/25 studiować będzie 60 osób. Wynik można określić mianem imponującego, biorąc pod uwagę krótki czas rekrutacji. Liczba chętnych na jedno miejsce wyniosła osiem osób, pomimo późnego ogłoszenia rekrutacji, która trwała jedynie dwa tygodnie.

Podczas procesu rekrutacji na kierunek medyczny brano pod uwagę wyniki matur z biologii i chemii. Maksymalnie kandydaci mogli uzyskać 200 punktów. Najwyższy wynik wśród przyjętych studentów wyniósł 195 punktów, a najniższy 142 punkty.

Warto przypomnieć, że przyszłość kierunku lekarskiego w Kaliszu była niedawno zagrożona. Naczelna Izba Lekarska wyraziła obawy dotyczące infrastruktury uczelni oraz jakości programu nauczania. W wyniku tych uwag, Polska Komisja Akredytacyjna (PKA) przeprowadziła dokładną kontrolę, sprawdzając zaplecze techniczne, kadry akademickie oraz jakość zajęć dydaktycznych.

Kontrola PKA zakończyła się pozytywnie. Pozwoliło to na dalsze kształcenie lekarzy na kaliskiej uczelni. Ostateczną decyzję o przyznaniu limitu miejsc i uruchomieniu rekrutacji podjęło Ministerstwo Zdrowia pod koniec sierpnia.

Kierunek lekarski na Uniwersytecie Kaliskim uruchomiono w 2022 roku za zgodą ówczesnego ministra edukacji i nauki, Przemysława Czarnka. Od początku jego otwarcie budziło kontrowersje, szczególnie w środowisku lekarskim. Pojawiły się wówczas obawy co do gotowości uczelni do prowadzenia tak wymagających studiów.

Czytaj też: Kompromitacja Lecha Poznań. Internet wrze. Memy i wypowiedzi pomeczowe

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl