Wysokie temperatury i gwałtowne deszcze to pogoda, która zwłaszcza w sezonie letnim jest poznaniakom dobrze znana. Zmiany klimatu wiążą się z suszami lub powodziami. O planetę mogą zadbać mieszkańcy, zbierając deszczówkę.
Zmiany klimatyczne i konsekwencje
W Poznaniu pada coraz rzadziej. W latach 2001-2010 średnia suma opadów wynosiła 536 milimetrów rocznie, natomiast w ciągu ostatnich trzech lat liczba ta spadła do 444 milimetrów. Dużo mniej pada również w miesiącach letnich. Co więcej, coraz częściej występują silne, ale intensywne deszcze. Nie jest to dobra informacja, ponieważ wysuszona gleba potrafi wchłonąć w krótkim czasie ograniczoną ilość wody. Przez to pojawiają się problemy z powodziami i podtopieniami.
Poznaniacy będą zbierać deszczówkę?
Dlatego ważne jest, aby mieszkańcy Poznania w miarę możliwości zbierali deszczówkę. Można ją przechwytywać z dachów, balkonów i tarasów. Później można ją wykorzystywać do podlewania kwiatów i trawników, spłukiwania prania czy prac porządkowych w domu. Pozwala to również na ograniczenie zużycia wody z kranu, a co za tym idzie, zmniejszenie rachunków.
Miasto pomoże
Jak się za to zabrać? Rozwiązania są bardzo proste, wystarczy nawet wystawić wiaderko lub inny pojemnik, do którego może napadać deszcz. Wiele cennych i łatwych rozwiązań znajduje się również na stronie Aquanetu. Co więcej, Miasto dofinansowuje wykonanie systemów do zatrzymywania i wykorzystywania deszczówki. Do tej pory skorzystało z tej opcji 460 mieszkańców, firm, spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych. Miasto przeznaczyło na ten cel 3 miliony złotych.
Czytaj także: Budynek starego dworca PKP do rozbiórki. Prezydent mówi o odważnych krokach