Z okazji nadchodzącego Święta Zakochanych poznański Sanepid przygotował akcję informacyjno-edukacyjną pt. „Bezpieczne Walentynki 2023”. Akcja ma na celu zwiększać świadomość dotyczącą zakażeń HIV i AIDS.
Historia walentynek
Walentynki, czyli Święto Zakochanych obchodzone jest 14 lutego w większości krajów świata. Jego historia sięga starożytności i postaci św. Walentego. Według jednej z legend był on księdzem, który żył w czasach prześladowań chrześcijan przez Rzymian. Udzielał chrztów i pomagał wierzącym, za co został aresztowany i skazany na śmierć.
Druga legenda głosi, że św. Walenty był zakochany w dziewczynie, która była jego uczennicą. W więzieniu wysyłał do niej listy i wiersze pełne uczuć i miłości. To one stały się symbolem miłosnego wyznania. Po śmierci św. Walentego 14 lutego zaczęto obchodzić jako dzień zakochanych i miłości. Zwyczaj rozprzestrzenił się na cały świat. Podczas niego osoby zakochane wręczają sobie kartki, prezenty, kwiaty, a także chodzą na romantyczne kolacje.
Czytaj też: Włochy na Jeżycach. Giovanni sprzedał wszystko i przyjechał do Poznania
Bezpieczne walentynki
Z okazji walentynek zaplanowano wykłady i punkty informacyjno-edukacyjne dla młodzieży. Będą one dostępne 14 lutego w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego (ul. Warzywna 19) od godz. 10 i od godz. 12.15 w XX Liceum Ogólnokształcącym (os. Wichrowe Wzgórze 111).
Od 16 listopada ubiegłego roku trwa kampania społeczna „Jedyny taki test”, której celem jest zachęcanie – w szczególności młodych ludzi – do wykonania, najczęściej po raz pierwszy w życiu, testu na HIV, jako wyrazu troski o własne zdrowie.
Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV, można go wykonać bezpłatnie i anonimowo w poznańskim Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Mickiewicza 5/4 (w punkcie pobrań diagnostyki), który jest czynny w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 16 do 20 (telefon kontaktowy: 730 110 830 czynny w czwartki w godz. 17.30 do 19).
W Wielkopolsce w 2022 r. zarejestrowano 205 nowych zakażeń HIV, 16 zachorowań na AIDS, 3 chorych zmarło. W powiecie poznańskim w 2022 r. zgłoszono 105 przypadków HIV (w 2021 – 67), 4 – AIDS (w 2021 – 3), zgonów nie odnotowano.
Sprawdź również: Trener Senioralny – niebawem ruszają zapisy