Waga jeszcze zważy?

Ruszają prace remontowe, które przywrócą dawny blask wadze ulicznej stojącej na Alejach Marcinkowskiego.

O remoncie zabytkowej wagi na Alejach Marcinkowskiego, która przez dziesiątki lat służyła mieszkańcom Poznania, mówiło się od lat. Jego przeprowadzenie nie było jednak proste – najpierw trzeba było ustalić właściciela obiektu. Po intensywnych staraniach udało się ustalić stan prawny wagi. Została przejęta przez miasto i wreszcie mogą rozpocząć się prace związane z przywróceniem jej dawnej świetności.

– Waga osobowa wrzutowa jako zabytek techniki ma dużą wartość historyczną – mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejska konserwator zabytków. – Poprzez analogię można przypuszczać, że waga została wyprodukowana prawdopodobnie w latach trzydziestych lub pięćdziesiątych XX wieku. Wiemy już także, że jest jednym z niewielu zachowanych tego typu urządzeń w Polsce. Ma również walor sentymentalny dla wielu mieszkańców i może stanowić ciekawą atrakcję turystyczną.

Po kompleksowym remoncie, który ma się zakończyć jeszcze w tym roku, waga ma wrócić na swoje miejsce. Jest to lokalizacja, w której urządzenie będzie dobrze eksponowane. Koszt prac prowadzonych przez Zakład Produkcyjny Gusma w Sadach koło Poznania wynosić będzie 12,9 tys. zł. Pieniądze pochodzić będą ze środków Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl