MPK poinformowało, że zajezdnia na Franowie dołączyła do miejsc w Poznaniu, gdzie stanęły ule. Jaki wpływ mają pszczoły na miejski ekosystem?
Pszczoły w Poznaniu
Miejskie pszczelarstwo jest dziedziną, która zdecydowanie przyspiesza. Początkowo sądzono, że pszczoły w mieście mogą produkować miód, który nie byłby tak zdrowy, jak wytwarzany pod miastami, ale jak tłumaczą eksperci z portalupszczelarski.pl pszczoły w miastach pobierają nektar tylko ze świeżych kwiatów, które nie zostały jeszcze zanieczyszczone spalinami czy innymi negatywnymi miejskimi substancjami. Zanieczyszczonego pyłku pszczoły nie przynoszą do swoich uli, bo to pokarm dla ich rodzin. Jakość miodu produkowanego w mieści, jest więc taka sama, jak pośród zielonych terenów.
Wpływ pszczół na ekosystem w Poznaniu
Jaki jest wpływ pszczół na miejski ekosystem? Pszczoły są świetnymi zapylaczami, ich obecność pomaga roślinom się rozwijać. Około 80 procent roślin, zapylanych jest właśnie przez te owady. Miejskie ule ważne są też z punktu widzenia przeżywalności tego gatunku. Co ciekawe, badania udowadniają, że przeżywalność pszczół w mieście wynosi 60 procent, a poza miastem jest niższa od 10 do 20 procent.
Na terenie zielonym zajezdni Franowo ustawione zostały trzy ule, w których zadomowiły się pszczoły. Wcześniej specjaliści sprawdzili, czy warunki w tej lokalizacji będą sprzyjały utrzymaniu się roju w ulu (nasłonecznienie, wiatry oraz warunki zimą), a przede wszystkim – zbadali, czy w okolicy jest wystarczająco dużo miododajnych roślin (tzw. pożytek).
Szacuje się, że każdy ul z zajezdni Franowo wytworzy ok. 12 kg miodu. – Wbrew pozorom, miejskie miody są mniej zanieczyszczone niż te pochodzące z wiejskich pasiek, gdzie pszczoły zdobywają pożytek z terenów poddawanych opryskom – wyjaśnia Tomasz Wojtiuk z firmy Beeup.pl, pszczelarz i członek Polskiego Związku Pszczelarskiego
Czytaj: Stadion miejski w Poznaniu ma nową nazwę