W Wielkopolsce obserwują domy. Policja przypomina, jak chronić się przed włamaniem

Policjanci przypominają, co robić, aby zabezpieczyć się przed włamaniem. Jak podkreślają, warto zadbać o najmniejsze szczegóły. Między innymi nie należy chwalić się w mediach społecznościowych wyjazdem na wakacje.

DZIAŁAJĄ W NOCY I ZA DNIA

Ostatnio kilkukrotnie informowaliśmy o obserwowaniu domów w Wielkopolsce. Jedną z sytuacji zgłosił nam nasz czytelnik, który opisał, że nieznajomi podjeżdżają pod posesje, a później uciekają. Policjanci z KPP Międzychód przypominają, jak ochronić się przed włamaniem. Jak podkreślają, najczęściej włamywacze działają między godziną 2:00 a 5:00, ale także w ciągu dnia.

CO ROBIĆ?

Złodzieje najpierw zdobywają informacje o zabezpieczeniach domu, obserwują zachowanie lokatorów, sprawdzają ilu z nich jest w mieszkaniu i o jakich porach. Sprawcy często wykorzystują nawet moment nieuwagi, kiedy właściciel posesji uda się na przykład do ogródka. Warto więc wyposażyć drzwi i okna w odpowiednie zamki i zabezpieczenia przeciwwyważeniowe.

Drzwi dobrze wyposażyć również w łańcuch i wizjer, a także je doświetlić. Co ważne, zawsze należy mieć zamknięte drzwi balkonowe, a warto je jeszcze dodatkowo zabezpieczyć, podobnie jak drzwi garażowe. Funkcjonariusze podkreślają również wagę systemów alarmowych, monitoringów i rolet antywłamaniowych.

CZEGO NIE ROBIĆ?

Mundurowi ostrzegają przed przechowywaniem w domu znacznych kwot pieniędzy czy cennej biżuterii. Włamywacze dobrze znają domowe “schowki”. Wyjeżdżając, wartościowe przedmioty najlepiej powierzyć zaufanej osobie. Nie wszystkie alarmy i systemy antywłamaniowe są w 100 proc. skuteczne. Dobrze więc zadbać o ich ubezpieczenie.

Policjanci przestrzegają również przed chwaleniem się w mediach społecznościowych, że wyjeżdżamy na przykład na wakacje. To cenna informacja dla złodziei. Wszystkie podejrzane zachowania obcych należy niezwłocznie zgłaszać na policję.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl