W tym roku nie będzie korowodu św. Marcina

Coroczne huczne obchody Imienin Ulicy Święty Marcin można było nazwać wizytówką Poznania. Przybywało na nie tysiące gości, którzy wspólnie bawili się, przebierali i jedli słynne rogale. W tym roku z powodu remontów, korowodu nie będzie. Zamiast tego w różnych miejscach Poznania odbędą się Dni Świętomarcińskie.

Znane wszystkim poznaniakom, Imieniny Ulicy Święty Marcin odbywały się co roku 11 listopada. 2022 będzie pod tym względem wyjątkowy, bo obchody zmienią się w Dni Świętomarcińskie. Trwający od kilku miesięcy remont śródmieścia uniemożliwia zorganizowanie jakiejkolwiek imprezy w głównej przestrzeni Świętego Marcina, jak i okolic. Prace obejmują wszystkie ulice prowadzące do czynnego odcinka przed Domami Alfa (ul. F. Ratajczaka i ul. K. Kantaka). Na dodatek odcinek ulicy A. Fredry, a w przeciwieństwie do ubiegłego roku – wyłączony z użytku jest także Dziedziniec przed Zamkiem.

Nasze próby rozwiązania tej sytuacji napotykały kolejne przeszkody wynikające z coraz większego rozmachu planowanych inwestycji – poinformowało Centrum Kultury Zamek. 

Dni Świętomarcińskie odbędą się na Placu Kolegiackim, Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta, w Parku Chopina oraz Centrum Kultury Zamek. Pierwsze wydarzenia rozpoczną się przed 11 listopada.

Mamy ogromną nadzieję, iż w przyszłym roku powrócimy do imieninowego charakteru 11 listopada, a liczne inwestycje remontowe w samym sercu Poznania pozostaną jedynie wspomnieniem – dodaje CK Zamek. 

W tym roku głównymi tematami działań będzie solidarność i wsparcie dla uciekających przed wojną mieszkanek i mieszkańców Ukrainy. W programie przewidziano Kiermasz Świętomarciński, koncerty plenerowe, prezentacje aktywistów i wydarzenia performatywne. Organizatorzy podkreślają także, że dołożą wszelkich starań, by temat remontów i lokalizacji imprezy nie przysłonił jej najważniejszej idei, jaką jest promowanie postaw nowoczesnego patriotyzmu, polegającego na dbaniu o słabszych i potrzebujących pomocy.

Nasz poznański sposób obchodów Święta Niepodległości, któremu towarzyszy hasło CZYŃ DOBRO, jest bowiem wyjątkowy – podsumowują organizatorzy. 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl