W trakcie pogrzebu Benedykta XVI zabiją poznańskie dzwony

Pogrzeb emerytowanego papieża, Benedykta XVI, został zaplanowany na czwartek 5 stycznia. Archidiecezja poznańska tego dnia również uczci pamięć zmarłego hierarchy. W polskiej delegacji, która poleci do Rzymu, znajdą się biskupi z Poznania i Gniezna.

ZABIJĄ DZWONY

W najbliższy czwartek 5 stycznia o godzinie 09.30 w Watykanie odbędzie się pogrzeb Benedykta XVI. W tym samym momencie, we wszystkich kościołach archidiecezji poznańskiej zabiją dzwony. W ten sposób wierni uczczą pamięć zmarłego papieża. Diecezja zarządziła też, by tego dnia duchowni w każdej parafii przygotowali odpowiednie modlitwy.

Prosimy również o zorganizowanie we wszystkich parafiach okolicznościowego nabożeństwa z homilią w intencji zmarłego papieża w dniu pogrzebu i o odprawienie Mszy Świętej w jego intencji. – czytamy w komunikacie archidiecezji.

DELEGACJA BISKUPÓW

Pamięć po następcy Jana Pawła II uczczą też polscy biskupi. W czwartek, w pogrzebie wezmą udział między innymi przewodniczący Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, oraz Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Dwa dni później, hierarchowie z całego kraju spotkają się na Mszy Świętej, w intencji Benedykta XVI w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej. Nabożeństwo poprowadzi nuncjusz apostolski, arcybiskup Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi Stanisław Gądecki.

EMERYTOWANY PAPIEŻ

Benedykt XVI zmarł 31 grudnia o godzinie 09.34. Emerytowany papież piastował najwyższy urząd kościelny od kwietnia 2005 roku do końca lutego 2013 roku, kiedy ogłosił decyzję o abdykacji. Była to pierwsza taka sytuacja w Kościele Katolickim od XV wieku.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl