W piątek poznański Marsz Niepodległości. Antyfaszyści apelowali by go zakazać

11 listopada przez Poznań przejdzie marsz pod hasłem Łączy nas Polska. Członkowie konserwatywnych środowisk ze stolicy Wielkopolski chcą upamiętnić nim rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wczoraj przedstawili regulamin wydarzenia.

Za nieprzestrzeganie regulaminu uczestnicy mają być usuwani z marszu

Teoretycznie organizatorzy bronią się przed zarzutami o popieranie skrajnych haseł, zaznaczyli bowiem w regulaminie, że podczas marszu nie będzie można prezentować transparentów, symboli czy haseł, które naruszają prawo w Polsce. Dozwolone są tylko polskie flagi i symbole. Ponadto uczestnikom zabrania się skandowania wulgarnych haseł, szerzenia nienawiści i rasistowskich zachowań. Na trasie nie powinna się pojawić także pirotechnika – do tego zostanie wyznaczone specjalne miejsce. Cały marsz będzie nagrywany, więc w razie naruszenia prawa organizatorzy przekażą zapisy z kamer odpowiednim organom ścigania. W przypadku nieprzestrzegania regulaminu, uczestnicy mają być usuwani z marszu.

Kolektyw PyRa wystąpił z petycją

Pod koniec zeszłego tygodnia aktywiści z Kolektywu PyRa udali się do urzędu miasta z petycją, którą w internecie podpisało wtedy 240 osób. Działacze argumentowali w niej swój sprzeciw dla organizacji marszu niepodległości. Szczególnie dla organizatorów, którzy według nich prezentują szkodliwe wartości.

hotel dla psów w Poznaniu

Z poglądów Konfederacji, jej działaczy i liderów wyłania się antydemokratyczny obraz, który powinien te partie zdyskwalifikować z życia publicznego. To obraz Polski bez społeczności żydowskiej, Polski bez osób LGBT+, Polski bez pełni praw prokreacyjnych, z decyzyjnością o macicach w rękach smutnych panów w garniturach i sutannach. – pisali w petycji. 

Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak zapewnił, że nie miał prawnych możliwości, by zakazać marszu zgłoszonego w terminie.

Kiedy i gdzie?

Marsz Łączy nas Polska przejdzie przez Poznań w piątek, 11 listopada około 14:00.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl