W Poznaniu są ważni politycy z całej Polski. Ruszyło Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpoczęło się Europejskie Forum Samorządowe. Dwa dni debat przedstawicieli miast, gmin, powiatów i województw. Będzie to miejsce do dyskusji o rozwoju kraju. Prezydenci miast porozmawiają także o rozwiązaniach w obliczu kryzysu energetycznego, klimatycznego i gospodarczego na świecie.

Samorządy czekają kolosalne wyzwania

Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe trwa w dniach 17-18 października w Poznaniu. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich uczestnicy będą rozmawiać o problemach, z jakimi mierzą i będą mierzyć się samorządy w najbliższych latach. Jednym z podejmowanych tematów jest działanie na korzyść naszej planety. Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk podkreślił, że samorządy w Polsce czekają kolosalne wyzwania. Jednym z nich jest dążenie do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

„Niepewność” słowem roku 2022

W czasach kryzysu klimatycznego, gospodarczego, energetycznego, a także niestabilnej sytuacji na wschodzie, samorządy muszą podejmować wcześniej nietestowane kroki. W końcu wszystkie globalne problemy dotyczą także lokalnych społeczności. Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, Tomasz Kobierski podkreślił, że słowem, którym można by określić rok 2022, jest „niepewność”.

Widnieje na horyzoncie kryzys energetyczny i inflacja. Niedobory surowców. To wszystko powoduje, ze gospodarka nest niepewna. Zmusza to samorządy do oszczędności i niestosowanych dotychczas decyzji – mówił Tomasz Kobierski. 

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

 

„Życzę samorządom, by pozostały niezależne”

Wraz z Local Trends, w Poznaniu odbywa się Forum Rozwoju Miast, a także kongres deweloperów. Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak powiedział, że ta branża także przechodzi kryzys związany między innymi z dostępnością kredytów. Podkreślił, że takie spotkania są miejscem do rzeczowych, merytorycznych i potrzebnych rozmów, które zaowocują długofalowymi rozwiązaniami.

Cieszę się z możliwości wymiany myśli. Szczególnie, gdy widzę postulaty dotyczące, np. klimatu, formułowane przez osoby, które rocznie puszczają w atmosferę równowartość CO2 na poziomie, który jest w stanie zaabsorbować 700, czy 2 tysiące drzew. Ważne, żebyśmy bazowali na nauce i szukali konstruktywnych rozwiązań. Życzę samorządom, by pozostały niezależne – mówił prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. 

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl