W Poznaniu przeprowadza się najnowocześniejsze operacje macicy

Poznański szpital jako pierwszy w w kraju stosuje najnowocześniejsze techniki przy operacji macicy. Pacjentki będą świadome podczas zabiegu, potrwa on krócej i będzie tańszy. W Poznaniu szkolić się będą również lekarze którzy będę przeprowadzać opracje.

PIERWSI W POLSCE

Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM im. Karola Marcinkowskiego przeprowadza najnowocześniejsze techniki operacji macicy. Jako pierwszy szpital w Polsce specjalizuje się w technikach minimalnie inwazyjnych. Dla pacjentek oznacza to, że podczas operacji nie będą musiały być pod narkozą. Cały proces będą mogły oglądać, a lekarze na bieżąco będą w stanie tłumaczyć, co aktualnie robią.

To wielkie wydarzenie dla polskiej medycyny. Musimy bardzo poważnie traktować innowacje. Są one tak naprawdę jedyną metodą, by odpowiedzieć na wyzwania rozwoju technologicznego, ale też na wyzwania związane z lepszą jakością leczenia. W Poznaniu zawsze pojawiały się pewnego rodzaju przyczółki, jeśli chodzi o innowacje w medycynie. – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

TANIEJ I SZYBCIEJ

Ta metoda wyraźnie skraca czas zabiegu i pobytu pacjentki w szpitalu, a co za tym idzie, zmniejsza koszty operacji. Co najistotniejsze, pacjentka nawet po 1,5 godzinie od ukończenia zabiegu będzie mogła opuścić szpital. Koszty tego leczenia w 100 procentach pokrywane są z Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby się na nie zakwalifikować, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu podany na stronie szpitala. Tym, co powinno skłonić kobiety do zapisania się na badanie, powinno być przede wszystkim krwawienie między miesiączkami.

Chciałbym, żeby kobiety zastanowiły się, co jest bardziej komfortowe – wejście do ciemnego pokoju, gdzie nie widać mebli, czy wejście do oświetlonego pokoju z możliwością rozejrzenia się najpierw. Taką właśnie różnicę zapewnia ta metoda. – powiedział dyrektor szpitala dr Maciej Wilczak.

PIERWSZY OŚRODEK SZKOLENIOWY

Co więcej, szpital przy Polnej stał się również pierwszą placówką w Polsce, gdzie lekarze będą mogli szkolić innych medyków, którzy będę przeprowadzać takie operacje. Poznańscy lekarze tajniki tej metody poznawali w Bolonii. W piętek 8 chirurgów przejdzie szkolenie z tej innowacyjnej techniki. Jeden z podopiecznych Macieja Wilczaka przygotowuje również pierwszą w Polsce pracę dyplomową opisującą zalety tej metody leczenia.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl