W Poznaniu powstanie nowy wieżowiec. Ma być przyjazny środowisku

Nowy wieżowiec architekci zaprojektowali w taki sposób, aby był dobrze chroniony przed słońcem, co zmniejszy zapotrzebowanie na klimatyzowane powietrze. Jego nachylenie ma również ułatwić spływ wody.

NIETYPOWA BRYŁA

Nowy, 55-metrowy budynek biurowy, powstanie w okolicach ronda Rataje. Widoczny będzie ze wszystkich najazdów ronda. Architekci zaprojektowali go w taki sposób, aby przypominał rzeźbę, a mieszkańcy mogli go odkrywać z każdej strony. Co ciekawe, dzięki nietypowej elewacji, budynek będzie dobrze chroniony przed słońcem, co pozwoli między innymi na oszczędności związane z klimatyzacją. Kąt jej nachylenia ma za to ułatwić spływ wody.

PRZYJAZNY ŚRODOWISKU?

Pod budynkiem powstaną dwa poziomy garaży, a na jednym z nich ulokowana będzie rowerownia. Projektanci nie zapomnieli o panelach fotowoltaicznych. Budynek jest w trakcie uzyskiwania certyfikatu BREEAM. Analizowane są w nim takie aspekty jak dostęp do komunikacji, zużycie energii i wody, jakość powietrza i zastosowanie ekologicznych materiałów. Wieżowiec wyposażony będzie w system kontroli jakości powietrza, klimatyzacji i wentylacji.

JEDEN Z NAJWYŻSZYCH W POZNANIU

Łącznie budynek będzie liczył 15 pięter, a biura powstaną na łącznej powierzchni ponad 9200 metrów kwadratowych. Przed nim architekci zaprojektowali skwer, który ma pełnić funkcję przestrzeni do odpoczynku. Dla miasta wieżowiec będzie domknięciem osi wysokich budynków między Bałtykiem a budynkami kompleksu Andersia.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl