W Poznaniu pochowano bohatera – pułkownika Jana Górskiego

Dwukrotnie przeżył wyrok śmierci, a przez wiele lat siedział w więzieniu. Mimo tego dożył 100 lat. Pułkownik Jan Górski przez całe życie był wierny ideałom Armii Krajowej i szerzył je również w Poznaniu. Dzisiaj został pochowany na cmentarzu Junikowo.

POCHOWANY W POZNANIU

15 kwietnia 2022 roku Pułkownik Jan Górski, patriota, żołnierz Armii Krajowej świętował 100 urodziny. Dzisiaj został pochowany na cmentarzu Junikowo w Poznaniu. Urodził się jednak daleko od stolicy Wielkopolski, bo w powiecie Opatów w województwie świętokrzyskim. W wieku 20 lat wstąpił do Związku Walki Zbrojnej i rozpoczął pracę jako łącznik. Rok później ukończył również kurs podchorążych, zdobywając stopień kaprala podchorążego.

  • fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

PRZEŻYŁ WŁASNĄ ŚMIERĆ

W maju 1943 roku miał zostać rozstrzelany przez bandę Gwardii Ludowej. Przeżył jednak wyrok, ponieważ pocisk przeszedł przez jego ciało, nie uszkadzając żadnych narządów. Po zakończeniu leczenia wstąpił do partyzanckiego oddziału Barwy Białe. Uczestniczył w akcji “Burza”, a walkę partyzancką ukończył w roli dowódcy plutonu. Po wojnie Urząd Bezpieczeństwa zamknął go w więzieniu na 2 lata w okresie od 1945 do 1946 roku.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

ZASŁUŻONY DLA POZNANIA

Do Poznania trafił właśnie po wyjściu z więzienia. Podczas studiów na Akademii Handlowej z jego inicjatywy powstał Akademicki Legion Pracy, w ramach którego studenci pomagali w odbudowie miasta. W 1949 roku ponownie został aresztowany i oskarżony o współpracę z AK i Niemcami. Po brutalnym przesłuchaniu w Kielcach odmówił podpisania wymuszonych zeznań, za co został zamknięty na 10 dni w karcerze, a później skazany na karę śmierci. W 1951 roku wyrok zmieniono na dożywocie, a po ponownym procesie 1957 roku wyszedł na wolność. Wtedy wrócił do Poznania.

Utworzył tu Oddział Wielkopolski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Z jego inicjatywy w mieście stanął również pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i AK. Otrzymał łącznie 8 medali i odznaczeń, w tym Krzyż Walecznych, Medal Wojska Polskiego i Krzyż Armii Krajowej.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl