W Poznaniu będzie skwer imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich

Poznańscy radni zagłosowali za pomysł nazwania skweru w pobliżu pomnika Armii Poznań imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich.

Uchwałę poparło 22 z 34 obecnych na wtorkowej sesji radnych. Siedmiu członków KO głosowało przeciwko. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. Radny KO Grzegorz Jura zarzucał pomysłodawcą projektu, że w ten sposób buduje się mit o tragicznie zmarłym prezydencie Lechu Kaczyńskim.

Tragiczna śmierć prezydenta nie może być jedynym argumentem na to, że był politykiem wielkiego formatu. Jeżeli pana prezydenta Kaczyńskiego z tego kokonu rozbierzemy, to okaże się, że był politykiem małostkowym, nieskutecznym i po prostu słabym – mówił podczas wystąpienia na sesji radny Jura.

O głosowaniu ponad podziałami mówiła inicjatorka projektu, Klaudia Strzelecka z Prawa i Sprawiedliwości.

Usłyszeliśmy wiele konfrontacyjnych i smutnych słów dotyczących działalności pary prezydenckiej. Prezydent Lech Kaczyński i Maria Kaczyńska to osoby, które według wielu Polaków miały ogromne znaczenie w tworzeniu Polski po 89. Rokumówiła Strzelecka.

Uchwała weszła w życie z momentem jej podjęcia. Za jej wykonanie odpowiedzialny jest prezydent Poznania. Jacek Jaśkowiak już wcześniej deklarował, że popiera pomysł nazwania skweru imieniem pary prezydenckiej.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl